April 9, 2020
Shopify

Polskie płatności Shopify

Platforma Shopify cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Blisko 600 tysięcy firm korzysta z tego rozwiązania. Pomimo sporego zainteresowania silnikiem Shopify na polskim rynku, ilość wdrożeń w Polsce jest relatywnie niska. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był brak integracji z polskimi bramkami płatności.

Problemu nie było jeżeli ktoś sprzedawał na rynki Europy Zachodniej czy USA. Jeżeli ktoś chciał sprzedawać natomiast produkty dla klientów w Polsce, rezygnował zazwyczaj z wyboru Shopify ze względu na brak możliwości dostarczenia klientowi wygodnego modelu płatności. W odróżnieniu np. od rynku niemieckiego (gdzie większość płatności w e-commerce dokonuje się za pośrednictwem PayPal), polscy użytkownicy największym zaufaniem darzą znanych na polskim rynku dostawców płatności – Dotpay, PayU, PayLane, Tpay, Przelewy24 czy Ecard.

Na forach internetowych, oficjalnym supporcie czy Facebookowym kanale Shopify od lat pojawiały się prośby o przygotowanie integracji na polski rynek. Odpowiedzi zazwyczaj wyglądały w ten sposób:

  • nie ma wdrożenia na Polskę, bo za mało ludzi w Polsce korzysta z naszego rozwiązania :)
  • mamy to w planach, ale nie wiemy kiedy będzie.

Polskie płatności Shopify – dostępne rozwiązania

Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się jednak rozwiązania, które pozwalają klientom sklepów Shopify na płatność za pomocą ulubionych metod płatniczych takich jak Blik, transfer internetowy czy karta kredytowa.

Polskie ePłatności Online (dawniej: PayLane)

Jako pierwszy z pomocą przyszedł polski operator płatności – firma Polskie ePłatności Online (dawniej:PayLane) z Gdańska. PayLane jest znane na polskim rynku z dużej innowacyjności – m.in. jako pierwsza bramka płatnicza wdrożyła możliwość płatności Apple Pay. Od tej pory klienci w Polsce mogą płacić za zakupy w sklepach Shopify w następujący sposób:

  • przelewy ze wszystkich największych banków – m.in. mBank (mTransfer), Bank Pekao, BPH, Alior, BZ WBK, ING, Inteligo, Getin Bank, Credit Agricole, Millenium, Deutsche Bank, IdeaBank
  • Apple Pay (świetne rozwiązanie jeśli duża część Twoich klientów kupuje w kanale mobile)
  • PayPal
  • Sofort Banking
  • karty płatnicze Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro
  • i wiele innych

Integracja z Paylane jest zdecydowanie najprostsza do wdrożenia i dostępna bezpośrednio z poziomu panelu Shopify. Wszystko co trzeba zrobić to wprowadzić dwa parametry (można je odszukać w panelu merchanta w Paylane).

Przelewy 24

Kolejnym rozwiązaniem, z którego mogą korzystać użytkownicy w Polsce jest Przelewy 24. W panelu Shopify można znaleźć je w zakładce Payments > Alternative payment providers.

Uruchomienie tej bramki jest również proste, ale wymaga założenia konta w dwóch platformach.

Po pierwsze konieczne jest posiadanie konta w systemie Przelewy24. Druga platforma to Mollie - wiodący europejski agregator bramek płatności oferujący możliwość płacenia w całej Europie za pomocą najbardziej popularnych bramek - m.in. Klarna, Giropay, Sofort, a teraz również Przelewy24.

Po założeniu konta Mollie, konieczne będzie wykonanie przelewu na kilka eurocentów, aby zweryfikować merchanta. W niektórych wypadkach Mollie prosi o tłumaczenie dokumentów potwierdzających dane firmowe na j. angielski.

Następnie w sekcji Websites dodajemy stronę, dla której chcemy uruchomić płatności i włączamy Przelewy24.

Ostatnia rzecz, którą musimy zrobić, to skopiowanie ID merchanta (lewy górny róg ekranu) oraz API KEY i wklejenie ich w konfiguracji Shopify.

Podsumowanie

Przewagą bramki Przelewy24 jest na pewno jej rozpoznawalność na polskim rynku. Niewątpliwym atutem Polskich ePłatności będą natomiast oferowane stawki (prowizje od transakcji). Decydując się na wybór rozwiązania warto rozważyć potencjalne oszczędności na lepszych stawkach i ew. koszt utraconych korzyści (koszyki porzucone z powodu braku zaufanej/rozpoznawalnej metody płatności).

Może zainteresuje Cię również:

April 14, 2020

Jak przenieść swój biznes do Internetu?

Ciężkie czasy, w których się znaleźliśmy, wymagają od nas zmiany sposobu działania. Biznesy, które dotychczas działały tylko w sferze offline, pragną przenieść się do Internetu, aby nie stracić ciągłości przychodów. Niezależnie od tego, czym zajmowałeś się do tej pory, pokażemy ci, jak znaleźć swoje miejsce w Internecie i dotrzeć do swoich klientów.

Czytaj dalej