April 14, 2020
Sklep od zera

Jak przenieść swój biznes do Internetu?

Ciężkie czasy, w których się znaleźliśmy, wymagają od nas zmiany sposobu działania. Biznesy, które dotychczas działały tylko w sferze offline, pragną przenieść się do Internetu, aby nie stracić ciągłości przychodów. Niezależnie od tego, czym zajmowałeś się do tej pory, pokażemy ci, jak znaleźć swoje miejsce w Internecie i dotrzeć do swoich klientów.

Jeśli działasz w branży gastronomicznej, rozrywkowej czy świadczysz usługi, których nie da się prowadzić zdalnie, pewnie czujesz się przytłoczony teraźniejszą sytuacją, która odcisnęła piętno na twoim biznesie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy świat wróci na normalne tory, a my znowu będziemy mogli obsługiwać klientów. Co więcej, może się okazać, że przyzwyczajenia naszych klientów zmienią się tak drastycznie, że prowadzenie biznesu w taki sam sposób, jak do tej pory, nie będzie miało sensu, co zmusi nas do zmiany strategii biznesowej.

Ciężkie czasy, w których się znaleźliśmy, wymagają od nas zmiany sposobu działania, dywersyfikacji przychodu, a może nawet przebranżowienia firmy, tak aby zachować rentowność i uniknąć zamknięcia biznesu, a przy tym pozbawienia naszych pracowników miejsca pracy. Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań, które poleca się biznesom dotkniętym ówczesnym kryzysem, jest przeniesienie biznesu do Internetu. Brzmi to sensownie, ale czy każdy biznes odnajdzie się w Internecie? Możliwe, że będziesz zmuszony, jako przedsiębiorca do pivotowania, tj. zmiany strategii biznesowej

Z biznesu offline do online: Co musisz wiedzieć na początek?

Obecna sytuacja na świecie wpłynęła na dynamikę otoczenia twojego przedsiębiorstwa:

  • twój główny kanał sprzedaży usług - lokal, do którego przychodzili klienci, aby dokonać zakupu, został zablokowany;
  • zachowanie twoich klientów uległo zmianie; klienci próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, możliwe, że ich potrzeby zmieniły się na tyle, że oferowana przez ciebie usługa jest dla nich drugorzędna lub całkowicie niepotrzebna;
  • sposób znajdowania i dotarcia do klientów również uległo zmianie - klienci przebywają w domach.

Jak widzisz, skoro mamy do czynienia z sytuacją, w której zmieniły się zachowania i potrzeby klientów, może okazać się, że potrzebujesz kompletnie zmienić strategię. Czas znaleźć kolejny kanał sprzedaży, przemyśleć, w jaki sposób dotrzeć do klientów i na jakie potrzeby nasz biznes może odpowiedzieć. Dasz radę. Musisz jedynie wykazać się pomysłowością, a kto jest bardziej pomysłowy od przedsiębiorcy, przyzwyczajonego do podejmowania ryzyka i przyjmowania wyzwań.

Jak zabrać się za przeniesienie działalności do sieci?

Startując ze swoim przedsiębiorstwem, na pewno myślałeś o tym, kto wchodzi w skład twojej grupy docelowej, jaką masz przewagę rynkową oraz na jakie potrzeby klientów jesteś w stanie odpowiedzieć. Musisz powtórzyć takie ćwiczenie, aby znaleźć swoje miejsce w Internecie. Przede wszystkim sprawdź, czy twój biznes w ogóle będzie opłacalny. Jeżeli chcesz otworzyć sklep internetowy, oblicz, jaką marżę powinieneś ustalić, aby sklep był opłacalny i porównaj je z ofertą konkurencji.

Przenosząc biznes do świata online, twoją bezpośrednią konkurencją są inne firmy internetowe. Sprawdź ich pozycjonowanie i postaraj się określić swoje miejsce. Wykorzystaj Business Model Canvas i znajdź swoje Unique Value Proposition, aby skutecznie odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów.

Może się okazać, że rynek jest przesycony. Powiedzmy, że chciałeś otworzyć sklep spożywczy online, ale musiałbyś liczyć się z dużą konkurencją. Czy jesteś w stanie zaproponować coś nowego? Benefitem dla klienta może się okazać na przykład dostawa z samego rana. Może się okazać, że klienci szukają takiego rozwiązania w Internecie, ale dotychczas nie znaleźli na nie odpowiedzi.

Co może pójść nie tak, przenosząc biznes online?

Przeniesienie biznesu offline do świata online wiążę się z wieloma niewiadomymi. Większość z nich w miarę łatwo da się rozwiązać. Jednak jest jeden powód, przez który firmy odnoszą porażkę niedługo po rozpoczęciu działań w Internecie, a mianowicie brak marketingu. Przedsiębiorcy liczą na to, że ludzie sami odnajdą ich sklep internetowy, kurs lub stronę i dokonają zakupu. Niestety to bardzo mało prawdopodobne. Nie znaczy to, że musisz teraz zatrudnić speca od marketingu lub wydawać duże pieniądze na reklamy. Wystarczy, że zaczniesz od wcielenia niniejszej strategii.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zastanów się, jakie kanały komunikacyjne zostały do twojej dyspozycji. Czy twoja firma prowadziła fan page na Facebooku? Czy miałeś konto na Instagramie? A może wysyłałeś swoim klientom wiadomości SMS lub newsletter i taka forma kontaktu była przez nich akceptowana? Tymi kanałami możesz dotrzeć do klientów, przypomnieć im o sobie i poinformować ich o twojej działalności.

Jeżeli do tej pory nie dbałeś o utrzymanie kontaktu z klientami przez Internet lub telefonicznie, nic straconego. Jest na to sposób. Co prawda, będzie to wymagało od ciebie trochę więcej wysiłku. Poszukaj miejsc w Internecie, gdzie przebywają twoi potencjalni klienci, np. grup na Facebooku lub poproś kogoś o pomoc w dotarciu do klientów.

Nastały dynamiczne czasy. Nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) twój biznes będzie pracował na pełnych obrotach. Co prawda pojawiło się kilka akcji, które zachęcają konsumentów, aby kupili bon na usługę u swojego ulubionego usługodawcy. Niestety taka pomoc jest krótkowzroczna. Może oznacza to, że teraz będziesz miał przypływ gotówki, ale ten, kto zapłaci teraz, nie zapłaci później. Z tego powodu warto zareagować na zmieniającą się sytuację już teraz i spróbować swoich sił w Internecie.

Kilka pomysłów na przeniesienie biznesu do Internetu

W wielu przypadkach nie jesteś w stanie skopiować swojego biznesu 1:1. Musisz dokonać jakichś zmian. Nie wiesz jak się za to zabrać? Przedstawię ci kilka pomysłów, z których możesz skorzystać.

#1 Przenieś zajęcia do sieci używając Zooma

Prowadzisz studio jogi, zajęcia sportowe lub taneczne? Zajęcia online pomogą ci utrzymać kontakt z twoimi dotychczasowymi klientami, którzy wykupili u ciebie karnet oraz zdobyć nowych klientów. Załóż konto na Zoomie (lub w podobnej aplikacji), skontaktuj się ze swoimi klientami i znajdź nowych, ogłaszając się na grupach Facebookowych, Meetupie lub Evenei.

Jeżeli zaprezentujesz swoje zajęcia, jako wyzwanie przeciw wirusowi lub przeciwko monotonii siedzenia w domu, zmotywujesz ludzi do wzięcia udziału w zajęciach. Jest jeden minus takiego rozwiązania - wchodząc na YouTube, znajdziesz setki darmowych filmików z ćwiczeniami. W jaki sposób możesz się wyróżnić? Możesz spróbować udzielać lekcji grupom podstawowym za symboliczną opłatę.

Na YouTube ciężko jest znaleźć materiały dla zaawansowanych uczniów, a takie osoby również chciałyby wziąć udział w ćwiczeniach. Ktoś, kto ma już jakieś doświadczenie, musi sobie ułożyć plan ćwiczeń samodzielnie. Może warto byłoby prowadzić zajęcia dla poziomu podstawowego za darmo, z kolei uczestnictwo dla poziomu zaawansowanego byłoby płatne.

#2 Prowadź konsultacje przez Skype’a lub Messenger

Jesteś dietetykiem, trenerem personalnym, kosmetologiem, nauczycielem języka obcego? Opcja udzielania korepetycji przez Skype nikogo nie dziwi. Wielu specjalistów ma doświadczenie w udzielaniu konsultacji zdalnie, ponieważ czasem jest to najmniej kosztowna opcja dla klientów z mniejszych miejscowości. Jest to na tyle wygodne, że w dużej mierze nie musisz nic zmieniać w sposobie, w jaki pracujesz, a aplikacje takie jak Skype czy Messenger są darmowe.

Dopracuj ofertę, utwórz prostą stronę internetową (np. na WordPressie), poprowadź kampanię reklamową, tak aby dotrzeć do ludzi zainteresowanych twoimi usługami. Opublikuj swój grafik. To pozwoli klientom samodzielnie wybrać dogodny dla nich termin.

#3 Napisz e-booka lub stwórz kurs wideo

Jako fotograf, muzyk lub kucharz, możesz uzyskać dodatkowe źródło dochodu, prowadząc kurs internetowy i sprzedając go w Internecie. To jednak bardzo czasochłonne zajęcie i wymaga dużo pracy oraz samozaparcia. Aby upewnić się, że jest zapotrzebowanie na usługi tego typu, załóż bloga, kanał na YouTubie lub podcast na Soundcloud i zobacz, czy ktoś słucha tego, co masz do powiedzenia. Określ grupę odbiorców i zawęź tematykę swoich wypowiedzi. Na przykład, będąc dietetykiem, możesz stworzyć kurs o ustalaniu diety zgodnie z trendem „zero waste”.

Do odnajdywania tematów, w których możesz się udzielać, przyda ci się narzędzie Google Trends (pokaże ci popularność frazy) lub AnswerThePublic (pomoże ci wymyślić tytuły). Kurs lub e-book może być świetnym źródłem pasywnego dochodu w przyszłości, który możesz sprzedawać przez swój sklep internetowy. A, no właśnie, à propos e-sklepu...

#4 Otwórz sklep internetowy lub sprzedawaj przez media społecznościowe

Sklep internetowy to nasza działka, ponieważ zajmujemy się budową sklepów na Shopify, dlatego możesz się spodziewać wielu postów na naszym blogu o tej tematyce. Pomogliśmy już dwóm klientom otworzyć sklepy w Internecie krótko po tym, jak zakazano prowadzenia działalności gastronomicznej na czas pandemii.

Zrób to samo. Zastanów się, jakie potrawy, produkty lub półprodukty możesz sprzedawać. Nie muszą być to wcale dania, które sprzedawałeś wcześniej. Wybierz to, co jest ci najłatwiej zapakować i najbezpieczniej dostarczyć do klienta, np. jedna z wrocławskich śniadaniowni zaczęła dostarczać klientom pyszne zupy zamiast kanapek. A co ty możesz zrobić?

Możesz sprzedawać, zbierając zamówienia przez telefon. Nie jest to najwygodniejsza z opcji -  zarówno dla ciebie oraz dla twoich klientów. Może się okazać, że sklep internetowy, który może być gotowy w jeden dzień, jest o wiele lepszy. Co więcej, taki sklep może również sprzedawać przez social media. Jeśli masz dużo obserwujących i zaangażowanych fanów na Facebooku czy Instagramie, możesz wykorzystać te platformy, jako twoje nowy punkty sprzedaży. Wtedy nie będziesz musiał wydawać wielu środków na ogłoszenie swojej działalności. A gdy już będziesz chciał się rozwijać - nic prostszego - marketing sklepu internetowego wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Wyjaśniamy, jak zwiększyć bazę klientów w artykule o promocji sklepu postawionego na Shopify.

Zaczynamy?

Wiesz już, na co powinieneś zwracać uwagę, przenosząc biznes do Internetu, jak się za to zabrać i czego możesz się spodziewać. Na pewno zaczęło ci kiełkować kilka pomysłów w głowie. Dlaczego nie miałbyś spróbować? Koniecznie daj nam znać, jak ci idzie.

Na tym blogu poruszamy tematy i zagadnienia związane z rozwijaniem sklepu na Shopify.  Sprawdź, czym dokładnie się zajmujemy tutaj.

Może zainteresuje Cię również:

April 16, 2020

Sklep na Shopify, jako przepis na kryzys? Co powinieneś wiedzieć na początek

Sytuacja panująca na obecnym rynku zmusiła wiele biznesów do rozpoczęcia sprzedaży online. Możliwe, że ty również zastanawiasz się nad otwarciem sklepu e-commerce i szukasz odpowiedniej platformy, która sprostałaby twoim wymaganiom. Mamy szerokie doświadczenie w zakładaniu i optymalizacji e-sklepów. Sprawdź, czego się nauczyliśmy.

Czytaj dalej