April 24, 2020
Marketing i sprzedaż

Sposoby na pozyskiwanie klientów do sklepu na Shopify

Sklep internetowy tak jak sklep stacjonarny - potrzebuje klientów, aby się rozwijać (a co dopiero utrzymać). Uruchomienie sklepu internetowego nie daje nam gwarancji sukcesu. Nawet jeśli mamy atrakcyjną ofertę, dobrze zdefiniowaną grupę odbiorców, zoptymalizowaną ścieżkę zakupową, ale brakuje nam planu na to, jak zdobyć klientów, możemy odnieść porażkę.

Jeszcze zanim wystartujesz ze swoim sklepem na Shopify, pomyśl, jakie działania pozwolą ci zdobyć wymarzonych klientów. Shopify jest w tym, o tyle pomocne, że dysponuje rozwiniętą analityką i szeregiem integracji, dzięki którym dotarcie do klientów jest o wiele prostsze. W tym artykule przedstawimy ci najpopularniejsze metody pozyskiwania klientów. Zaczynajmy.

Więcej ruchu na stronie = więcej potencjalnych klientów

Ruch na stronie to nic innego jak ilość odwiedzających twój e-commerce. Z reguły im więcej ludzi wejdzie na twój sklep, tym większa szansa, że ktoś dokona zakupu. Oczywiście jest to duże uogólnienie, bo abyś zauważył zwiększoną sprzedaż przy dużym ruchu, muszą zdarzyć się przynajmniej dwie rzeczy:
a) twoja oferta musi być dopasowana do potrzeb klienta;
b) musisz sprowadzić odpowiednią grupę docelową do e-sklepu.

To oznacza, że nawet jeśli większość z odwiedzających wpasowuje się w twoją grupę klientów, lecz twoja oferta nie jest dla nich atrakcyjna, to nie oznacza, że zobaczysz wzrost sprzedaży. Analogicznie możesz mieć duży ruch na stronie, ale nie przyciągasz tych osób, do których kierujesz swoją ofertę - liczba klientów nie rośnie. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim obserwuj dane

Czy wiesz, ilu ludzi trafia na twój sklep? Ilu odwiedziło cię ponownie? Z jakich źródeł przyszli? Analiza ruchu na stronie jest podstawą do dalszego planowania działań marketingowych i sprzedażowych. Twarde dane pozwolą ci dowiedzieć się, która z zastosowanych metod zwiększenia liczby odwiedzających zadziałała. Możesz odkryć, że twój ruch jest przyzwoity, ale nikt nie kupuje twoich towarów - głębsza analiza pokaże ci, dlaczego tak się dzieje. Być może twoi klienci nie chcą rejestrować się w twoim sklepie, a ty tego wymagasz, więc na tym etapie porzucają koszyk.

Odpowiednia konfiguracja twojego sklepu na Shopify da ci dostęp do tych danych. Shopify z automatu informuje cię o źródłach pozyskania ruchu na stronie (z jakich miejsc przyszli odwiedzający) i o tym, ile czasu potencjalni klienci spędzili na stronie, skąd się zalogowali i czego szukali na stronie. Dostępne filtry ułatwią ci analizę wybranych grup klientów, tak abyś mógł spersonalizować swoje działania marketingowe.

Możesz również podłączyć konto Google Analytics do swojego sklepu na Shopify. Wystarczy, że wkleisz kod z Google Analytics w odpowiednie pole i przełączysz się na moduł e-commerce. Google Analytics pozwoli ci na określenie celów, monitorowanie lejka sprzedażowego e-commerce, optymalizacje UX (przy której służymy pomocą). A jeśli prowadzisz działania reklamowe np. w wyszukiwarce Google, konto GA pozwoli ci śledzić przychody płynące z poszczególnych działań marketingowych.

Gdy zbudujesz w sobie nawyk obserwowania danych i zaczniesz śledzić źródła ruchu na stronie, konwersję z poszczególnych miejsc w sieci, będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie sposoby na pozyskiwanie klientów sprawdzają się u ciebie najlepiej. Skoro już wiesz, dlaczego analityka jest taka ważna, zobaczmy, jakie są metody sprowadzania klientów do sklepu.

Metody pozyskiwania klientów do sklepu online

Przedstawimy ci takie metody sprowadzania klientów, które możesz rozpocząć już teraz. Niektóre z nich będą potrzebowały trochę czasu (przynajmniej pół roku), aby zacząć przynosić efekty, ale w tym przypadku cierpliwość się popłaca. Jakie metody mamy ci do zaproponowania?

#1 Zwiększenie widoczności sklepu w Google i innych wyszukiwarkach

Jednym z podstawowych źródeł ruchu w sklepach digitalowych jest wyszukiwarka internetowa, np. Bing, Yahoo!, a najczęściej Google. Internauci szukają produktów, wpisując frazę lub słowo w pasek wyszukiwania, przeglądając wyniki i klikając w te, które przyciągnęły ich uwagę. Pewnie nie raz wpisałeś nazwę produktu w wyszukiwarkę, chociażby po to, aby porównać cenę lub przeczytać opinie.

Ruch organiczny

Zadbaj o to, aby twój sklep był widoczny w Google i innych popularnych wyszukiwarkach. Google zwraca uwagę między innymi na to, jak szybko ładuje się strona i czy jest dostosowana pod urządzenia mobilne. Na szczęście Shopify nie ma z tym problemu - szablony są responsywne i wczytują się sprawnie. Ale to nie znaczy, że Google z automatu da ci wysoki ranking. Musisz zadbać o pozostałe części składowe SEO. Przede wszystkim pracuj nad opisami produktów i kategorii, tagami i linkami w sklepie. Shopify ma wiele wtyczek do SEO, które ci w tym pomogą.

Wraz z dodawaniem nowych produktów, zadbaj o to, aby każdy z tych elementów był czytelny, dobrze wpisywał się w strukturę strony i zawierał wszelkie potrzebne informacje np. skład kosmetyku czy materiału, z którego zrobione jest ubranie. Zrezygnuj z generycznych opisów, które dostałeś od producenta. Dodaj coś od siebie. Zbuduj narrację, która odda ducha twojej marki i przyciągnie uwagę twojego wymarzonego klienta. Pamiętaj, że dobrze skonstruowany opis i tytuł produktu zawiera słowa kluczowe, na które chcesz się pozycjonować.

Właściciele e-commerców często zapominają o metaopisach i metatytułach, a są to pierwsze informacje, które widzą klienci po tym, jak Google zaproponuje im wyniki wyszukiwania. Te również powinny zawierać wybrane przez ciebie słowa kluczowe i informować użytkownika, co znajduje się na stronie. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie słowa kluczowe wybrać, zobacz, co robi twoja konkurencja lub użyj narzędzi do słów kluczowych np. Ahrefs, Senuto, Semrush.

A co jeśli masz niewielki asortyment? Jak konkurować z olbrzymimi sklepami, które mają mnóstwo podstron? Prowadzenie firmowego bloga może okazać się owocnym źródłem ruchu na stronie. Google i inne wyszukiwarki lubią strony, które są często aktualizowane, dlatego pisanie bloga wpasowującego się w twoją dziedzinę i odpowiadającego na problemy użytkowników może być świetną strategią na ściągnięcie ruchu na sklep. Może ci się wydawać, że w twojej dziedzinie nie ma, o czym pisać, ale gdy już wciągniesz się w pisanie, tematy zaczną pojawiać się same. Powiedzmy, że prowadzisz sklep z przyprawami, dlaczego by nie prowadzić bloga kulinarnego, który pokaże, jak te przyprawy wykorzystać w kuchni. Takie artykuły pobudzą wyobraźnie czytelników, a także zbudują zdanie na temat twojej firmy. Jeśli nie masz pomysłów na artykuły blogowe, przyjrzyj się grupą fejsbukowym lub prywatnym blogom i sprawdź, czy znajdziesz tam inspirację. Wiele z szablonów Shopify mają wbudowanego bloga już na starcie. Pamiętaj, żeby dodać tagi i metaopisy do każdego blog posta, aby łatwo go było znaleźć przy wyszukiwaniu.

SEO to nie tylko praca nad nowymi publikacjami, ale śledzenie struktury i poszczególnych elementów całej strony - również tych, które usunęliśmy. Być może trzeba stworzyć przekierowanie, bo strona produktu nadal wyświetla się w Google, mimo że zrezygnowaliśmy z jego sprzedaży. SEO to także wykrywanie duplikowanego contentu, ulepszanie linkowania i prędkości strony. Twórcy jednego z przodujących narzędzi do SEO - MOZ, opublikowali artykuł, w którym tłumaczą ci, jak zadbać o dobre SEO sklepu na Shopify. Pamiętaj, że SEO przynosi efekty z czasem. Potrzebujesz przynajmniej pół roku, aby odnotować satysfakcjonujący wzrost odwiedzin.

Ruch płatny

SEO to podstawa, jeżeli chodzi o zwiększenie widoczności e-sklepu w Google. Ale masz jeszcze inne opcje np. Google Merchant Center i Google Ads, czyli płatne sposoby na pozyskiwanie bezpośredniego ruchu z Google. To opcje, z których warto skorzystać. Google Merchant Center sprawdza się przy promocji pojedynczego produktu i działa na podobnej zasadzie, co porównywarki cen typu Ceneo. Niektóre frazy wyszukiwania wyświetlają wyniki wzbogacone o fotografie produktowe i ich ceny. Po kliknięciu takiego wyniku zostajemy przeniesieni na stronę produktu sklepu internetowego. Google Ads pomogą ci przede wszystkim w reklamie kategorii produktów, kampaniach displayowych, a także w remarketingu.

Poznaliśmy płatne i darmowe formy zdobycia klientów przez wyszukiwarki. A co z innymi sposobami na dotarcie do klienta w Internecie?

#2 Sprzedaż i promocja na social media

Jeżeli chcesz pozyskać klientów do swojego sklepu, zwiększ swoją obecność online, zakładając konta na platformach społecznościowych, na których są twoi klienci. Instagram, Pinterest i Facebook cieszą się szczególną popularnością wśród e-commerców na Shopify. Większość sklepów na silniku Shopify, to sklepy z branży lifestyle, beauty i fashion, a takie marki świetnie odnajdują się na powyższych platformach. Klienci zaglądają na konta społecznościowe marek, aby sprawdzić, czy mogą takiej marce zaufać, poznać jej osobowość i zobaczyć, czy marka ma poparcie klientów. Gdy zdecydujesz się na prowadzenie konta na którymkolwiek z serwisów społecznościowych - zrób to z głową. Nie zostawiaj pustego konta, pamiętaj o sumiennym dodawaniu wpisów i opracuj strategię dotarcia do klienta.

Ruch organiczny

Social media pomogą ci w budowie świadomego wizerunku marki i pokazaniu twoich wartości oraz estetyki. Dzięki nim możesz zaskarbić sobie lojalność klientów, którzy będą śledzić twoje konto, aby obserwować twoje publikacje i sprawdzić, co inni myślą na ich temat. Jeżeli dopiero zaczynasz i nie masz dużego budżetu na media społecznościowe lub nie chcesz zatrudniać specjalisty od mediów społecznościowych, publikuj reportaże na temat tego, co się dzieje u ciebie w biurze, pokaż, jak przygotowujesz produkty do wysyłki lub nagrywaj krótkie filmiki z poradami. Powiedzmy, że zajmujesz się robieniem kubków ceramicznych. Możesz pokazać przyspieszony proces malowania kubków lub zapytać twoich odbiorców, który wzór wolą bardziej. Wszystkie działania na mediach społecznościowych wpływają na twój wizerunek, więc zanim coś opublikujesz, zastanów się, jak może to zinterpretować osoba, do której kierujesz twój wpis.

Co więcej, możesz sprzedawać produkty bezpośrednio przez social media, a Shopify ci w tym pomoże. To duże ułatwienie dla twoich klientów - mogą zobaczyć katalog produktów na social media, zobaczyć, czy produkt, który ich interesuje, jest w sprzedaży i dokonać zakupu. Wystarczy, że połączysz sklep na Shopify z Facebookiem lub Instagramem. Stworzysz katalog produktów i z pomocą kilku kliknięć dodasz produkty ze sklepu na profile firmowe social media. Jeśli ktoś kupi twój produkt np. na Facebooku, to twój sklep obniży stan magazynowy - dzięki temu nie będziesz musiał prowadzić osobnego CRMa.

Wielu kupujących wchodzi na profil social media marki, aby zadać pytanie odnośnie produktu. Dlatego pamiętaj, aby monitorować Facebook Messengera, prywatne wiadomości na Instagramie lub inne kanały komunikacyjne, za pomocą których twoi klienci chcą się z tobą skontaktować. Jeszcze do tego wrócimy w tym artykule, ale teraz przejdźmy do płatnych sposobów na pozyskanie klientów do sklepu na Shopify.

Ruch płatny

Social media są świetnym narzędziem do utrzymywania kontaktu z klientami, ale nie tylko. Są też świetną metodą sprowadzania nowych klientów do twojego e-sklepu. Jeśli prowadzisz działania organiczne, to nie masz gwarancji, że twój fanpejdż odwiedzi twój idealny klient, do którego chciałbyś dotrzeć. Co innego gdy zainwestujesz w płatną promocję. Mając oficjalne konto brandowe na Facebooku, możesz zacząć reklamować swój sklep na Facebooku, Instagramie, a także w Messengerze - a reklamy ustawisz w panelu administracyjnym Shopify. Facebook Ad Center pozwala ci na puszczenie reklam, które nie muszą dużo kosztować, a mogą być idealnie dopasowane do twoich odbiorców pod względem ich wieku, płci, miejsca zamieszkania, zainteresowań lub zachowania na Facebooku itp.

Z pomocą Shopify możesz też prowadzić kampanie retargetujące, czyli docierające do osób, które widziały twój asortyment, ale nie dokonały zakupu. Instrukcja, jak to zrobić znajduje się na stronie Shopify i jest dostępna w języku polskim.

Nie musisz reklamować wyłącznie produktów. Możesz także reklamować blog posty, w których opowiadasz o swoich produktach (np. przepis na piernik z użyciem twoich przypraw) lub swojego fanpejdża, żeby zyskać więcej polubień lub ogłosić konkurs. Eksperymentuj. Nigdy nie wiesz, co przyniesie najlepszy efekt.

#3 Zbieranie opinii i pokazywanie najczęściej kupowanych produktów

Kampanie reklamowe, prowadzenie kont na platformach społecznościowych, dobra pozycja w wyszukiwarkach to działania, które pozwolą nam na uzyskanie większego ruchu na sklepie, ale jak przekonać odwiedzającego do dokonania zakupu? Jednym ze sposobów może być uświadomienie odwiedzającym, że inni kupili produkty przed nimi, czyli zbieranie opinii i rekomendacji.

Wzbogać swój sklep Shopify o możliwość wystawienia opinii do kupna produktów, prowadź sekcję, w której ukazują się najczęściej wybierane lub najlepiej oceniane produkty. Social proof jest wyśmienitą techniką perswazji. Konsumenci ufają opinii innych bardziej niż zapewnieniom producentów i są skłonni do zakupu, kiedy inni zrobili to już przed nimi: czy to, aby uzyskać podobny status społeczny, zademonstrować przynależność do tej samej grupy społecznej lub po prostu - upewnić się, że produkt jest dobry, a tym samym sklep - godny zaufania.

Prosta aplikacja Shopify Product Reviews pozwala klientom na dodanie opinii i oceny produktu, a ty masz możliwość zarządzania całym procesem. Shopify obok własnej aplikacji poleca również aplikacje takie, jak Yotpo, Stamped.io i Loox na swoim blogu, ale znajdziesz też inne w Shopify App store.

Większość klientów nie wystawi opinii sami z siebie. Musisz ich do tego zachęcić. Możesz wysłać krótką, automatyczną wiadomość e-mail z prośbą o ocenę, kiedy produkt trafi do ich rąk. Aby twoja prośba była jeszcze bardziej skuteczna, ponów wiadomość do tych, co nie podjęli żadnego działania. Pomimo że wiadomość e-mail zostanie wysłana automatycznie, nie oznacza to, że ma wyglądać, jak powiadomienie systemowe. Spersonalizuj wiadomości, dodając imię adresata, miłą informację od siebie, itp. Aplikacje w Shopify App Store znacznie ci to ułatwią.

Opinie innych klientów udowodnią odwiedzającym, że nie oni jedyni trafili na twój sklep. A co jeszcze może zwiększyć szansę na to, że proces zakupowy przebiegnie pomyślnie?

#4 Promocje, kody zniżkowe i bony na zakupy

Kto nie słyszał o promocjach, jako taktyce zdobycia klienta w e-commerce? Podobno konsumenci porównują ceny w kilku sklepach przed dokonaniem zakupu. Niestety samo konkurowanie ceną nie wystarczy, aby zdobyć rzeszę lojalnych klientów. Częstotliwość organizowania przecen zależy w dużej mierze od branży, w której się znajdujesz. Na przykład sezonowe, ogólnodostępne przeceny w branży fashion są postrzegane jako norma. Inaczej ma się do dóbr luksusowych - tu sprawdzą się kody zniżkowe tylko dla wybranych, np. dla subskrybentów newslettera, stałych klientów lub dla ludzi, którzy polubili nasz fanpage.

Promocja nie musi obejmować wszystkich produktów. Gdy twoim celem jest zdobycie nowych klientów, skup się na najczęściej kupowanych produktach i to je sprzedaj po niższej cenie lub wygeneruj kod zniżkowy, który zamieścisz np. w reklamie na Facebooku. Zniżki nie muszą być udzielane jedynie na produkty - darmowa wysyłka również jest niezłą strategią.

Niektóre sklepy online ustalają limit czasowy, aby wzmocnić efekt wyprzedaży. W myśl tej taktyce im mniej produktów obejmujesz wyprzedażą, tym mniejsze okienko wyprzedażowe (np. 12 godzin). Wtedy na stronie pojawia się licznik, informujący ile czasu zostało do końca. App store Shopify ma kilkanaście aplikacji tego typu w ofercie. Możesz wygenerować kod rabatowy - czy to na produkt, czy na dowóz - w panelu admina Shopify.

Promocje, kody zniżkowe, czy specjalne bony na zakupy musisz wypromować, aby przyniosły efekt w sprowadzeniu nowych klientów do sklepu. W tym celu możesz użyć mediów społecznościowych albo newslettera. O tym drugim narzędziu porozmawiamy właśnie teraz.

#5 Czat i e-mail marketing

Internet sprawił, że w kilka sekund możemy znaleźć przydatne informacje. A co jeśli nie możemy znaleźć tego, co szukamy? Najczęściej  w takim przypadku zadajemy pytanie na forach lub portalach społecznościowych. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, dlatego kiedy znajdujemy się w sklepie internetowym i chcemy się dopytać o produkt, staramy się skontaktować z osobą obsługującą sklep. Zainstalowanie czatu zdecydowanie to ułatwi. Sprawdź, czy czat w twoim sklepie na Shopify wpłynie na liczbę konwersji lub wartość koszyka. Pamiętaj, że nie musisz mieć włączonego czatu 24/7 - na początek możesz ustalić godzinę lub dwie, w której czat będzie aktywny.

Shopify oferuje wiele wtyczek do czatu, które znajdziesz w App Storze, a dzięki dodatkom takim, jak Shopify Ping, możesz prowadzić konwersację ze swoimi klientami, używając iPhone’a. Dzięki temu żadna wiadomość ci nie umknie. A co więcej, będziesz mógł obsługiwać również skrzynkę wiadomości Facebooka.

A co z innymi sposobami komunikacji z klientami? Jedną z takich opcji jest e-mail marketing, który polega na wysyłaniu wiadomości e-mail do listy subskrybentów. E-mail marketing w e-commerce przynosi na myśl rozdawanie ulotek - wiadomości e-mail są dopracowane wizualnie, przedstawiają produkty lub ogłaszają wyprzedaże, czy ofert specjalne. Zazwyczaj klienci nie odpowiadają na takie wiadomości, ale mogą bezpośrednio wejść na stronę.

Prowadzenie newslettera jest świetnym sposobem zdobycia lojalnych klientów. Adresy e-mail mają dużą moc. Jednak pamiętaj, aby zapoznać się z RODO, zanim postanowisz prowadzić newsletter. Klienci powinni zgodzić się na otrzymywanie przez ciebie komunikacji marketingowej poprzez e-mail, mieć możliwość zrezygnowania z subskrypcji, a także aktualizacji danych w łatwy sposób. Wtyczki do Shopify pozwolą ci na połączenie narzędzia do e-mail marketingu z twoim sklepem.

Co zrobisz, aby pozyskać klientów do sklepu na Shopify?

Niezależnie którą z metod wybierzesz, podstawą jest twój sklep - jeżeli nie ma dobrze zoptymalizowanej ścieżki zakupowej, podstrony wolno się ładują lub odwiedzający nie pasują do twojej grupy klientów, działania marketingowe nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Zadbaj o swój sklep w pierwszej kolejności. Być może potrzebujesz przeprowadzić audyt UX sklepu internetowego. W takim razie warto zaufać agencji specjalizującej się w sklepach na Shopify - takiej jak nasza. Chętnie pomożemy ci w audycie UX twojego sklepu. A jeśli wprowadzasz już jedną z metod marketingu u siebie w sklepie, pamiętaj, aby bacznie obserwować statystyki - to one powiedzą ci, czy twoje działania prowadzą cię w dobrym kierunku.

Może zainteresuje Cię również:

April 16, 2020

Sklep na Shopify, jako przepis na kryzys? Co powinieneś wiedzieć na początek

Sytuacja panująca na obecnym rynku zmusiła wiele biznesów do rozpoczęcia sprzedaży online. Możliwe, że ty również zastanawiasz się nad otwarciem sklepu e-commerce i szukasz odpowiedniej platformy, która sprostałaby twoim wymaganiom. Mamy szerokie doświadczenie w zakładaniu i optymalizacji e-sklepów. Sprawdź, czego się nauczyliśmy.

Czytaj dalej