April 17, 2020
Shopify

Shopify a polscy kurierzy: Jak połączyć DHL, DPD, UPS, TNT, GLS, FedEx, InPost z Shopify?

Oficjalne rozszerzenia Shopify największych firm kurierskich są dostępne w krajach, w których platforma Shopify cieszy się dużą popularnością. Aplikacje, które można znaleźć w oficjalnym sklepie, są niestety nieprzystosowane do polskiego rynku, ale to nie oznacza, że nie istnieją alternatywne rozwiązania. Jakie mamy zatem możliwości?

Shopify cały czas zyskuje popularność w Polsce, poniżej przedstawiamy stan na kwiecień 2020. WeCanFly jest agencją specjalizującą się wyłącznie w platformie Shopify, jesteśmy na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w tym temacie, post będziemy aktualizować wraz z rozwojem sytuacji. 

Baselinker

Baselinker jest kompleksowym systemem do obsługi i automatyzacji procesów w e-commerce. Pozwala na integrację większości popularnych silników e-commerce m.in. z kurierami, programami do księgowości, synchronizację stanów magazynowych z rozmaitymi marketplace’ami. Sama integracja z Shopify jest darmowa, natomiast miesięczny abonament za korzystanie z Baselinkera zależny jest od ilości zamówień i kształtuje się na poziomie 39-299 zł miesięcznie.

Dla osoby „nietechnicznej” integracja Shopify z Baselinkerem może być nieco problematyczna, choć nie niewykonalna. Samo połączenie sklepu wymaga stworzenia w Shopify prywatnej aplikacji, nadania jej odpowiednich uprawnień, wygenerowanie klucza API. 

Po stronie Baselinkera ustawiamy dodatkowo szereg parametrów m.in. sposób synchronizacji, przekazywanie statusów z Baselinkera do sklepu, synchronizację płatności. Problematyczne może być to, że synchronizacja statusów odbywa się tylko w jedną stronę i całą organizację sprzedaży trzeba przenieść do Baselinkera. 
Zamówienia pojawiające się w Baselinkerze można następnie obsługiwać / realizować za pomocą kolejnej integracji z większością operatorów logistycznych dostępnych na polskim rynku. Naszym zdaniem minusem tego rozwiązania jest konieczność prowadzenia sklepu w dwóch osobnych panelach. Nowe zamówienia zostaną automatycznie wczytane do Baselinkera, natomiast jeżeli zechcemy zmienić status zamówienia z poziomu Shopify, nie zostanie on odzwierciedlony w panelu Baselinkera. Jeśli nie potrzebujesz integrować swojego sklepu Shopify z Allegro czy innymi marketplace’ami lub systemami księgowymi, to Baselinker nie będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. 

Integracja WeCanFly - polscy kurierzy

Powody wymienione powyżej skłoniły nas do przygotowania alternatywnego rozwiązania - aplikacji koncentrującej się tylko na jednej rzeczy - integracji z kurierami i obsługą wysyłek. 

Jak działa nasza integracja?

  1. Pracę rozpoczynamy od konfiguracji kuriera - nasze rozwiązanie pozwala na szybką integrację z API większości kurierów;
  2. W następnym kroku definiujemy metody wysyłki;
  3. W ustawieniach możemy zdefiniować domyślne rozmiary paczek;
  4. Dane adresowe przekazywane są do aplikacji z poziomu zamówienia w Shopify;
  5. Z poziomu aplikacji możemy zamówić kuriera dla wybranych zamówień i wygenerować listy przewozowe;
  6. W momencie wygenerowania paczki status zamówienia w Shopify zmienia się na fullfiled i nr trackingowy paczki przekazywany jest do karty zamówienia, co umożliwia wygodne śledzenie zamówienia.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest praca w jednym środowisku zamiast w dwóch odrębnych systemach. Aby używać rozwiązania tego typu w Shopify, konieczne jest aktywowanie dodatkowej usługi (dostępna bezpłatnie w planie Advanced i wyższym) - Carrier Calculated Shipping (usługę może aktywować administrator/właściciel sklepu rozmawiając z supportem Shopify za pomocą chata - jej koszt to 20 USD miesięcznie). 
Aplikacja jest w trakcie publikacji w sklepie Shopify - o statusie będziemy informować w kolejnych postach. W tej chwili możliwa jest instalacja manualna - jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, zapraszamy do kontaktu


Może zainteresuje Cię również:

April 9, 2020

Polskie płatności Shopify

Platforma Shopify cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Blisko 600 tysięcy firm korzysta z tego rozwiązania. Pomimo sporego zainteresowania silnikiem Shopify na polskim rynku, ilość wdrożeń w Polsce jest relatywnie niska. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był brak integracji z polskimi bramkami płatności.

Czytaj dalej