May 19, 2020
Marketing i sprzedaż

Sprzedaż przez Instagram: Zintegruj sklep na Shopify

Mając konto na Shopify, możesz w łatwy sposób prowadzić sprzedaż na Instagramie, dzięki funkcji Zakupy. Przekażemy ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby zintegrować Shopify z Instagramem, i wyjaśnimy ci, jakie kroki podjąć, aby uruchomić Zakupy i rozwinąć sprzedaż.

Instagram może być owocnym kanałem sprzedaży. Według statystyk to druga z najczęściej pobieranych aplikacji na IPhone’a, a 83% użytkowników twierdzi, że Instagram pomaga im trafić na nowe produkty lub usługi. Jeśli używasz Instagrama, pewnie zorientowałeś się, że marki wykorzystują go do reklam, a niektóre umożliwiają swoim klientom na łatwy zakup produktów poprzez oznaczenia w poście na Instagramie. 

Kto może sprzedawać na Instagramie?

Sprzedający nie musi mieć sklepu internetowego, aby prowadzić sprzedaż przez Instagrama. Może polegać na silniku sklepu np. Shopify, aby zarządzać sprzedażą, wystawiać faktury, podpiąć płatności i formy wysyłki. W tym celu wybierz plan Shopify Lite. Jest to tanie i proste rozwiązanie, zaprojektowane ściśle dla osób, które chcą rozpocząć sprzedaż przez social media, osobiście lub stronę internetową np. na Wordpressie. Może kojarzysz ten plan, ponieważ rekomendowaliśmy go w przypadku prowadzenia sprzedaży przez Facebooka.

Gdy rozwiniesz swój biznes na tyle, aby uruchomić sklep internetowy - zawsze możesz przejść na wyższy plan w Shopify, wybrać szablon sklepu i zacząć sprzedaż bez utraty sprzedaży na Instagramie. Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne. Zobacz nasz instruktaż, jak uruchomić sklep na Shopify lub przeczytaj nasze case study.

Chcesz sprzedawać na Instagramie, ale nie masz jeszcze Shopify? Skontaktuj się z nami, a pomożemy ci zintegrować Instagram z Shopify.

Jakie marki sprzedają na Instagramie?

Instagram kocha zdjęcia i filmiki instruktażowe. Wszystkie marki, które potrafią to wykorzystać, mają szansę odnaleźć się na Instagramie. Tak jak w przypadku innych działań marketingowych, oprócz form contentu, liczy się to, czy na Instagramie znajdziesz swoją grupę docelową. Użytkownicy Instagrama to przede wszystkim 25-35-latkowie, a tematy, które cieszą się największym zainteresowaniem to podróże, muzyka i jedzenie. Jednak wystarczy, że wgłębimy się nieco w hashtagi, czyli sposób na organizację contentu na Instagramie, a na pewno trafimy na naszą grupę docelową. Wystarczy, że wpiszesz hasła, które kojarzą się z twoją marką w generator hashtagów taki jak ten i dowiesz się, co musisz wpisać w Instagram, aby zobaczyć posty.

Jak wyglądają zakupy przez Instagram?

Na Instagramie może sprzedawać każdy, kto spełnia dwa warunki.

  1. Prowadzi konto profesjonalne. Jeśli prowadzisz swoje konto, jako osobiste, wejdź w Ustawienia > Konto > Przejdź na konto profesjonalne, a potem włącz Zakupy (również w Ustawieniach w zakładce Firma).
  2. Ma fanpejdż na Facebooku i może sprzedawać przez Facebooka. Musisz połączyć stronę na Facebooku z profilem na Instagramie. Możesz zrobić to w ustawieniach Instagrama, albo ustawieniach fanpejdża. To dlatego, że Instagram jest własnością Facebooka i wszystkie sprawy w biznesowe (w tym reklamy) przechodzą przez niego. Możesz aktywować sklep Facebooka przez Shopify (pokazywaliśmy, jak to zrobić w poprzednim poście) lub zrobić to ręcznie.

Gdzie wyświetlają się produkty na Instagramie?

Zakupy przez Instagram są dość proste, i to i dla użytkownika, jak i osoby prowadzącej profil. Podczas dodawania nowej treści, czy to posta, czy relacji na Instagram Stories musisz oznaczyć swój produkt. Po publikacji w lewym dolnym rogu pojawi się ikonka torby, która ma na celu poinformowanie użytkownika, że na zdjęciu znajdują się produkty, które może kupić. Wystarczy kliknąć zdjęcie, żeby przekonać się, które produkty zostały oznaczone, jak się nazywają i ile kosztują. W jednym poście możemy dodać kilka oznaczeń. A klikając ‘Wyświetl produkty’ nasz użytkownik może zobaczyć pozostały asortyment. Użytkownik może przejrzeć nasze produkty z poziomu naszego profilu w zakładce z zakupami, która pojawi się po oznaczeniu ok. 9 produktów. Co więcej, nasze produkty pokażą się w zakładce Discover, co oznacza, że twoja grupa docelowa wcale nie musi obserwować cię na Instagramie, aby trafić na twój produkt. Wystarczy, że 

przykładowy sklep na Instagramie
przykładowy sklep na Instagramie

Jak użytkownik może dokonać zakupu?

Użytkownik ma trzy opcje dokonania zakupu.

  • może zostać przekierowany na stronę sklepu poprzez kliknięcie przycisku „Wyświetl w witrynie”;
  • może kupić bezpośrednio w aplikacji poprzez Instagram Checkout (niedostępne w Polsce);
  • może zostać przekierowany na stronę checkoutu Shopify, podać niezbędne informacje do wysyłki i sfinalizować transakcję, nie opuszczając Instagrama.

Zakładamy sklep na Instagramie: krok po kroku

Skoro wiemy już, jak wygląda sprzedaż na Instagramie od strony sprzedawcy i użytkownika, przejdźmy do instruktażu. Teraz opowiemy ci, jak zintegrować Shopify z Instagramem i rozpocząć sprzedaż. Możesz aktywować integrację z Instagramem niezależnie, na którym planie jesteś, całkowicie za darmo.

Potrzebujesz pomocy z Shopify? Postaramy ci się pomóc. Nasza agencja specjalizuje się w Shopify. Skontaktuj się z nami.

1. Zaloguj się do panelu administracyjnego Shopify

W pierwszej kolejności wejdź do panelu administracyjnego Shopify, z którego możesz zarządzać sprzedażą na Instagramie. Jeśli nie masz konta na Shopify, a chciałbyś wykorzystać je do prowadzenia sklepu na Instagramie, z tym linkiem możesz wypróbować Shopify za darmo przez 14 dni.

2. Dodaj Instagram jako kanał sprzedaży

Po zalogowaniu dodaj kolejny kanał sprzedaży do swojego panelu. Wystarczy, że naciśniesz na ikonkę plusa obok ‘Sales channels’ (zobacz screen).

dodaj Instagram jako kanał sprzedaży
Aby skonfigurować sklep na Instagramie, wejdź do zakładki 'Sales channels'


W okienku wybierz ‘Instagram’.


kliknij Instagram w panelu Shopify i uruchom sklep
Wybierz Instagram, jako nowy kanał sprzedaży


Następnie potwierdź integrację.

3. Uaktywnij sprzedaż na Facebooku

Ponieważ Instagram jest powiązany z Facebookiem, musisz aktywować Facebook jako kanał sprzedaży, aby móc w pełni korzystać z Instagrama. Nie musisz prowadzić sprzedaży przez Facebooka. Wystarczy, że administratorzy tego kanału społecznego zaakceptują cię jako sprzedawcę. Trwa to do 48 godzin i zwykle to tylko formalność.

panel Shopify, aby dodać Instagram musisz mieć sklep na Facebooku
Dodaj i skonfiguruj sklep na Facebooku


Pobierz Facebook Shop jako kanał sprzedaży (my już pobraliśmy na screenie - jest nad Instagramem), przeczytaj i zaakceptuj regulamin i połącz swoje konto biznesowe z Shopify.

4. Dodaj produkty do katalogu Shopify

Teraz wystarczy, że przy dodawaniu produktów do Shopify (w zakładce Products w panelu administracyjnym), ustawisz widoczność w odpowiednim kanale tj. Instagramie. Możesz zarządzać widocznością produktu, poprzez edycję opcji ‘Product visibility’.


panel Shopify jak udostępnić produkt na Instagramie
W trakcie dodawania nowego produktu, upewnij się, że produkt jest widoczny dla Instagrama

5. Przejdź do Shopify i wybierz produkty, które chcesz oznaczyć na zdjęciu lub w relacji

Następnie zaloguj się w Instagramie na telefonie. Dodaj nowy post i oznacz produkty. Instagram poprosi cię o wybranie produktów, które automatycznie pobiera z twoich udostępnionych produktów w Shopify.

6 dobrych praktyk sprzedaży przez Instagram

Wiemy już jak umożliwić klientom zakup produktów na Instagramie. Teraz przejdźmy do tego, jak rozkręcić sprzedaż. Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

1. Pokazuj produkty w użyciu

Zamiast precyzyjnych packshotów zatrudnij fotografa lub filmowca, który pokaże twoje produkty w użyciu. Na Instagramie powiedzenie, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, ma swoje potwierdzenie. Możesz także zainwestować w filmiki instruktażowe, aby pokazać, jak zastosować twój produkt. Jeżeli sprzedajesz kosmetyki, udowodnij, że twój produkt może być częścią pielęgnacji skóry. A może rowery? Pokaż zdjęcia malowniczych tras rowerowych, na których widoczna jest kierownica rowerowa. To działa na wyobraźnie.

2. Zadbaj o spójną estetykę

Na Instagramie liczy się spójna estetyka. Edytuj zdjęcia przy użyciu tego samego filtru lub gdzieniegdzie wplataj kolory twojej marki do zdjęć, czy to w dodatkach, w scenerii, czy na ubraniach osoby prezentującej produkt. To uspójni wygląd twojego profilu, a twoi followersi szybko rozpoznają, że to nowy post od ciebie.

3. Używaj Stories, aby opowiedzieć więcej o produkcie

Jak tylko zgromadzisz więcej followersów na swoim koncie, Stories to dobre miejsce, aby pokazywać, co dzieje się na zapleczu. Sprzedajesz kubki ceramiczne? Zdradź proces produkcji za pomocą Instagram Stories. A może sprzedajesz ubrania? Pokaż kolekcje na Stories lub opowiedz więcej o składzie materiałowym. Pokaż zestawienie najlepiej sprzedających się produktów lub opinie użytkowników. Nie bój się eksperymentować. Im więcej Stories dodajesz, tym bardziej algorytmy Instagrama wybijają twój profil w górę.

4. Dodaj więcej niż jedno zdjęcie produktu

Najlepiej byłoby, aby twój katalog miał więcej niż jedno zdjęcie. To pokaże twój profesjonalizm. Instagram preferuje kwadratowe zdjęcia i pionowe filmiki - wykorzystuj ten format, planując content. Co więcej, przygotuj więcej niż jedno zdjęcie dla promocji produktu. Ważne, żeby nie były to te same zdjęcia. Mogą to być nawet zdjęcia z tej samej sesji. Baw się opisem do zdjęć. Zamieść w nim wszystkie ważne szczegóły.

5. Stwórz promocje tylko dla instagramowiczów

Jeśli obserwuje cię sporo osób, możesz rozpocząć promocję tylko na Instagramie, generując specjalny kod zniżkowy w Shopify, który może być użyty na konkretne produkty lub przeceniając produkty, które masz na Instagramie. Pamiętaj, aby zaplanować działania promocyjne takiej akcji: ogłoś promocję pare dni przed jej rozpoczęciem, opowiedz o niej na stories, puść reklamy płatne, dodaj kilka postów z zapowiedzią.

6. Współpracuj z influencerami

Wcale nie musisz być dużą marką, aby współpracować z influencerami. A gdy dopiero zaczynasz tę formę marketingu, wybierz microinfluencerów, którzy mają wystarczająco dużo followersów i napisz do nich wiadomość z propozycją współpracy. Zwróć uwagę, czy ich społeczność jest zaangażowana. Jeżeli ktoś ma dużo obserwujących, ale mało komentarzy pod zdjęciem, to może oznaczać, że kupił followersów. Nie warto współpracować z taką osobą.

Czy rozpoczniesz sprzedaż na Instagramie?

Instagram to nie tylko platforma społecznościowa, ale też świetny kanał sprzedaży dla małych, średnich i dużych e-commerców. Co więcej, Instagram sprawdza się, jeżeli dopiero testujesz swój pomysł na biznes. Jeśli tylko jest tam twoja grupa docelowa, dlaczego by nie spróbować? Dzięki Shopify możesz ekspresowo zacząć sprzedaż. Próg wejścia jest dosyć niski, a w każdej chwili możesz wejść na wyższy plan i postawić sklep internetowy.
Może zainteresuje Cię również:

April 14, 2020

Jak przenieść swój biznes do Internetu?

Ciężkie czasy, w których się znaleźliśmy, wymagają od nas zmiany sposobu działania. Biznesy, które dotychczas działały tylko w sferze offline, pragną przenieść się do Internetu, aby nie stracić ciągłości przychodów. Niezależnie od tego, czym zajmowałeś się do tej pory, pokażemy ci, jak znaleźć swoje miejsce w Internecie i dotrzeć do swoich klientów.

Czytaj dalej