May 15, 2020
Marketing i sprzedaż

Myślisz o sprzedaży przez Facebooka? Jak się za nią zabrać?

Obok publikowania treści i angażowania fanów na Facebooku, możemy wykorzystać ten portal, jako dodatkowy kanał sprzedaży. Sprawdź, jak możesz połączyć Shopify z Facebookiem i ułatwić użytkownikom zakup produktów.

Spora grupa z nas, pracując nad sklepem internetowym, rozwija jednocześnie profil firmowy na Facebooku, starając się zbudować zaangażowaną społeczność oraz rozreklamować swój biznes. Prowadzenie profili firmowych na social media to dobra taktyka marketingowa, ale nie tylko - z pomocą Shopify będzie ci o wiele łatwiej prowadzić sprzedaż na Facebooku.

Co daje nam sklep na Facebooku?

Uruchomienie sklepu na profilach społecznościowych jest dobrym pomysłem z prostej przyczyny - kupujący często przeglądają Internet w poszukiwaniu inspiracji, a przeglądanie Facebooka, tylko to ułatwia.

Konsumenci śledzą poczynania marek, które lubią. A gdy oferta sklepu znajduje się na fanpejdżu, który właśnie przeglądają, mogą rzucić okiem na całą ofertę wraz z cenami, bez konieczności opuszczenia platformy. Co więcej, użytkownicy korzystają z social media na urządzeniach mobilnych, gdzie przełączanie z aplikacji do aplikacji może być bardziej uciążliwe, a jeśli pozwolimy im na wgląd do naszej oferty bez konieczności otwarcia strony internetowej - przyciągniemy ich uwagę.

Czy możemy sprzedawać usługi na Facebooku?

Sprzedaż na Facebooku i Instagramie jest zarezerwowana dla sprzedawców produktów. Nie możemy w ten sposób również sprzedawać usługi, takich jak zabiegi, kursy lub szkolenia. Jest na to sposób. Zamiast sprzedawać bezpośrednio usług, możemy oferować konsumentom vouchery, bony podarunkowe lub karnety. Dodatkowo możemy przygotować bota na Messengerze, który pomoże nam w zbieraniu leadów.

Jak wygląda sklep na Facebooku?

Facebook pozwala na dodanie produktu sklepom, które w ustawieniach (w zakładce ‘Szablony i karty’), dodają kartę ‘Sklep’. Każdy, kto prowadzi firmowy fanpejdż, może bez problemu dodać taką kartę bez konieczności instalacji zewnętrznych aplikacji.


jak uruchomić sklep na facebooku?
Facebook Ustawienia > Szablony i karty > Dodaj kartę


Co zobaczymy po jej aktywacji?

Karta ‘Sklep’ na Facebooku

Sklep na Facebooku pokazuje się jako zakładka w menu (z lewej strony na desktopie a pod recenzjami na komórce). Same produkty zobaczymy, klikając w zakładkę, albo bezpośrednio nad najnowszymi postami sklepu w formie kwadratowych kafelków z nazwą, zdjęciem i ceną produktu.

zdjęcie sklepu na Facebooku
Przykładowy sklep na Facebooku

Jaki jest poziom personalizacji sklepu na Facebooku?

Rozpoczynając sprzedaż poprzez nasz fanpejdź na Facebooku, możemy:

  • pokazać zdjęcia produktu - przy kadrowaniu zdjęć, pamiętaj, że użytkownicy będą widzieli miniaturkę zdjęć w formie kwadratu, dlatego zwróć uwagę, jak Facebook przytnie twoje zdjęcie (może przyciąć górę i dół pionowego zdjęcia);
  • zamieścić informacje o nim - używając Shopify, opis oraz zdjęcia produktu mogą pojawić się automatycznie, po tym jak dodasz je do Facebooka w panelu administracyjnym Shopify; tytuł produktu nie może mieć więcej niż 100 znaków;
  • tworzyć kolekcje produktów - to ty decydujesz, jakie kolekcje stworzysz;
  • dodawać wyróżnienia produktów

Jak wygląda sprzedaż przez Facebooka?

Kupujący ma cztery możliwości dokonania zakupu w zależności, jak poprowadzimy ścieżkę zakupową. 

  • może skontaktować się z nami za pomocą Messengera, aby wyrazić chęć zakupu;
  • może przejść na stronę produktu w naszym sklepie i tam dokonać zakupu;
  • może kupić produkt przez Facebooka* - niestety w Polsce nie mamy dostępu do finalizowania transakcji przez Facebooka tak jak np. w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie mamy dostępu do Menadżera sprzedaży;
  • może zostać przekierowany na stronę checkoutu naszego sklepu na Shopify, podać niezbędne informacje do wysyłki i sfinalizować transakcję.

Czwarta opcja jest na tyle fajna, że daje nam możliwość najkrótszej ścieżki zakupowej. Klient wybiera produkt, klika „Zapłać w witrynie”, aby sfinalizować zamówienie.

Chcesz sprzedawać na Facebooku, ale nie masz jeszcze Shopify? Skontaktuj się z nami, a pomożemy ci skonfigurować Shopify.

Czy możemy sprzedawać na Facebooku, nie mając sklepu internetowego?

Nie musimy otwierać własnej witryny, aby sprzedawać na Facebooku. Możemy użyć czwartej opcji: silnika sklepu np. na Shopify i finalizować transakcję bez konieczności stawiania sklepu (wybierz plan Shopify Lite za 9 dolarów miesięcznie). Użytkownik po kliknięciu buttona ‘Zapłać w witrynie’, zostanie przekierowany bezpośrednio do strony, gdzie będzie musiał podać adresu do wysyłki, danych kontaktowych, wybrania metody płatności i wysyłki. System płatności i metody wysyłki skonfigurujemy wcześniej w panelu administracyjnym Shopify. Niestety w ten sposób nie sprzedasz produktów cyfrowych, takich jak e-booki, ani nie możesz reklamować darmowych rzeczy.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie masz sklepu internetowego, a sprzedajesz produkty na Facebooku, musisz poinformować klientów o Polityce zwrotów i przedstawić im Regulamin.

Zakładamy sklep na Facebooku przez Shopify: krok po kroku

Sam proces założenia sklepu na Facebooku jest dość prosty. Zanim zaczniesz konfigurację sklepu, potrzebujesz profilu firmowego i uprawnień Administratora fanpejdza (sprawdź jaką rolę masz na Facebooku w Ustawieniach > Role na stronie). Zaczynamy tutorial.

1. Zaloguj się do panelu administracyjnego Shopify

W pierwszej kolejności wejdź do panelu administracyjnego Shopify, z którego możesz zarządzać sprzedażą w sklepie na Facebooku. Jeśli nie masz konta na Shopify, a chciałbyś wykorzystać je do prowadzenia sprzedaży na Facebooku, z tym linkiem możesz wypróbować Shopify za darmo przez 90 dni.

2. Dodaj Sklep na Facebooku jako kanał sprzedaży

Po zalogowaniu dodaj kolejny kanał sprzedaży do swojego panelu. Wystarczy, że naciśniesz na ikonkę plusa obok ‘Sales channels’ (zobacz screen).

Wszystkie dostępne kanały sprzedaży znajdują się w zakładce 'Sales channels'


W okienku wybierz ‘Facebook Shop’.

połącz Facebooka w Shopify
Facebook Shop będzie twoim dodatkowym kanałem sprzedaży


3. Połącz się z kontem na Facebooku

Jak widzisz, w bocznym menu pojawił się kolejny kanał sprzedaży - sklep na Facebooku, ale to nie koniec naszej pracy. Teraz musisz połączyć się ze swoim kontem na Facebooku i podpiąć swój profil firmowy.

jak połączyć Facebooka panelu Shopify?
Przejdź do Facebook Shop > Account > Create Account


A tak to wygląda ze strony Facebooka. Shopify pojawiło się jako integracja biznesowa, dostępna w ustawieniach. 

integracja Facebook Shopify w Ustawieniach na Facebooku
Możesz zobaczyć, czy integracja powiodła się w ustawieniach na Facebooku

Facebook może potrzebować do 48 godzin, aby zaakceptować twoją prośbę o przyłączenie Shopify’a i aktywowania twojej integracji.

Ci z was, którzy korzystają z okresu próbnego, muszą w tym momencie wybrać plan Shopify i dodać kartę kredytową, inaczej sklep nie będzie aktywny. Shopify nie pobierze opłaty za konto w tym momencie, ponieważ trwa twój okres próbny. Twój sklep jest aktywny, czas na kolejny krok.

4.  Dodaj produkty do sklepu Facebooka przez Shopify

Teraz możesz zarządzać sklepem na Facebooku z poziomu Shopify. Dodawaj produkty, opisy i kolekcje do swojego sklepu. Zmiany wprowadzane w opublikowanych produktach są automatycznie synchronizowane z Facebookiem. Prowadząc sklep na Shopify, możesz automatycznie dodawać produkty w kilku kanałach sprzedaży lub tworzyć unikalne kolekcje dla Facebooka.

Co się stanie, po tym jak klient kupi produkt?

Zamówienia złożone na Facebooku i zsynchronizowane z Shopify za pomocą sklepu na Facebooku pojawiają się w zakładce ‘Zamówienia’ w panelu administracyjnym Shopify. Może to zająć do godziny, ale zwykle nie jest tak długo.

Jak rozwinąć sprzedaż na Facebooku?

W pierwszej kolejności upewnijmy się, że nasza strona zawiera wszelkie istotne informacje dla kupującego. Nasz fanpejdż musi wyglądać autentycznie, np. poprzez regularne publikowanie postów i zaangażowanie fanów. Jednak sama zakładka sklep nie wystarczy, aby odnotować wzrost w sprzedaży. Musisz opracować plan marketingowy, który uwzględni promocje twojego sklepu na Facebooku. Na przykład w ramach prowadzenia profilu, możesz zamieszczać posty, na których oznaczysz produkty, które znajdują się w sklepie. Wystarczy, że klikniesz „Oznacz produkt” przy tworzeniu nowego wpisu.


Jak Oznaczyć produkt we wpisie na Facebooku?
Oznacz produkt we wpisie na Facebooku


Sprzedaż przy użyciu Facebooka (tak jak w przypadku Instagrama) ma stosunkowo niski próg wejścia. Nie musisz dodatkowo płacić za uruchomienie opcji sklepu, a gdy połączysz ją ze sklepem na Shopify, to może być w dużym stopniu zautomatyzowana. Czemu by nie spróbować? Jeśli potrzebujesz pomocy w uruchomieniu Shopify, skontaktuj się z nami, a pomożemy ci uruchomić sklep w kilka dni lub zobacz nasz tutorial, który poprowadzi cię przez założenie konta na Shopify.

Może zainteresuje Cię również:

April 28, 2020

Sklep internetowy w 1 dzień: Podwójne Case Study

Sytuacja wywołana pandemią sprawiła, że wiele firm doświadczyło konieczności posiadania kanału sprzedaży online. Po początkowej fazie szoku, niedowierzania, często również rozpaczy i załamania, przedsiębiorcy zaczęli brać sprawy w swoje ręce i poszukali nowych punktów sprzedaży, takich jak sklep internetowy, który wcale nie wymaga wiedzy technicznej.

Czytaj dalej