May 7, 2020
Shopify

Uruchamiamy sklep na Shopify: Poradnik krok po kroku

Uruchomienie sklepu na Shopify może być paraliżujące. Przecież tworzysz sklep od zera, bez wiedzy technicznej, a zależy ci, żeby wszystko było ustawione, jak należy. Nie martw się. Z naszym poradnikiem uruchomienie sklepu nie będzie stanowiło dla ciebie najmniejszego problemu. Wyjaśnimy ci, co zrobić krok po kroku. Zaczynajmy.

Shopify to jedna z tych platform e-commerce, która oparta jest na modelu subskrypcyjnym. Oznacza to, że właściciel sklepu płaci niewielki abonament za prowadzenie sklepu internetowego, w ramach którego może liczyć na utrzymanie sklepu, ciągły rozwój platformy i dostęp do nowych funkcjonalności i rozszerzeń. Dzięki temu nie potrzeba nam wiedzy technicznej, aby rozwijać sklep internetowy, a sam sklep możemy postawić w jeden dzień, co udowodniliśmy w naszym ostatnim poście Sklep internetowy w 1 dzień: Podwójne Case Study.

Shopify cieszy się dużą renomą na zachodzie, natomiast w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Mnogość wtyczek, szablonów i szybki start sprawia, że właściciele sklepu mają duże zaufanie do tej platformy. Jest to przyjazne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy dopiero testują swój pomysł na biznes, jak i dla dużych sklepów e-commerce, którzy zarządzają dużym portfolio produktów.

Zdecydowaliśmy się pokazać, w jaki sposób uruchomić sklep na Shopify, na co zwrócić uwagę i co oznaczają poszczególne funkcje. Mamy nadzieję, że znajdziesz w tym poradniku odpowiedź na swoje pytania. Zawsze możesz się z nami skontaktować. Jesteśmy agencją Shopify w Polsce i służymy ci swoją pomocą. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Przejdźmy do poradnika.

Jak uruchomić sklep na Shopify: Pierwsze kroki

Na początek masz 14 dni, aby przetestować platformę. To wystarczająco dużo, aby poznać platformę i zdecydować, czy Shopify jest dla ciebie, czy jednak wolisz inne rozwiązanie. Nie musisz podawać swojej karty płatniczej przy rejestracji. Jedyne, czym inwestujesz to twój czas. Inwestycja jest dość niska, nie sądzisz? Co musisz zrobić, aby zacząć sprzedawać przez Shopify?

1. Stwórz konto na Shopify.com

Z tym linkiem masz 14 dni, aby przetestować platformę. Wpisz swój adres e-mail, system poprosi cię o podanie hasła, nazwy dla sklepu (możesz ją później zmienić w ustawieniach), wypełnienie krótkiej ankiety i podanie adresu sklepu i nr telefonu. Zaraz potem zostaniesz przeniesiony do aplikacji.

panel administracyjny shopify
Tak wygląda panel administracyjny zaraz po zalogowaniu


Jesteśmy na wersji próbnej. Od razu możemy zająć się sklepem. Po lewej stronie mamy menu, które będzie służyło nam do obsługi sklepu, czyli odbieraniu zamówień, dodawaniu produktów, czy monitorowaniu danych.

Z tego względu, że nasz sklep nie jest jeszcze gotowy, na środku widzimy podpowiedzi od Shopify, jakie kroki możemy podjąć w następnej kolejności. Przed nami dodanie domeny, wybranie szablonu sklepu, dodanie produktów. Niestety panel w języku polskim jest jeszcze na wersji beta. Język zmienisz w ustawieniach konta (zobacz screen na dole). Natomiast instrukcje pomocnicze w języku polskim znajdziesz tutaj >>

zdjęcie polskiego panelu admina shopify
Tu zmienimy język panelu administracyjnego na polski

Mamy nadzieję, że kliknąłeś link potwierdzający, który powinien przyjść na twoją skrzynkę mailową. Ruszajmy z kolejnymi krokami.

2. Przygotuj sklep do prowadzenia działalności z Polski

Zalogujmy się do panelu administratora i dodajmy informacje o naszym biznesie tak, abyśmy mogli obsługiwać klientów z Polski i/lub zagranicy i prowadzić działalność biznesową.

 • Dodaj nazwę prawną i adres firmy - Wejdź w Ustawienia w lewym dolnym rogu strony i kliknij Ogólne; są to podstawowe informacje, które powinieneś ustawić przed rozpoczęciem sprzedaży w sklepie na Shopify.
 • Sprawdź, czy stefa czasowa jest zgodna z twoją - Jeżeli zalogowałeś się z Polski z automatu zostanie ustawiona nasza strefa czasowa. Strefę czasową zmienisz w tym samym miejscu, co nazwę i adres sklepu.
 • Upewnij się czy waga wyświetla się w odpowiednich jednostkach - Wybierz, czy chcesz wyświetlać kilogramy lub gramy, a może przejść na system imperialny preferowany w Wielkiej Brytanii.
 • Wybierz walutę - W tym samym miejscu masz możliwości edycji waluty. Sprzedając produkty tylko w Polsce, wybierz Polski Złoty. Niektóre szablony pozwalają na wyświetlanie kilku walut.
 • Określ kraje, do których chcesz wysyłać - W Ustawieniach > Wysyłka skonfiguruj kraje, które chcesz obsługiwać w swoim sklepie internetowym.
 • Skonfiguruj podatki - Sprzedając poprzez Shopify musisz samodzielnie zadbać o swoje podatki. Logując się z Polski, zobaczysz, że Shopify automatycznie wybrało Polskę, jako twoją strefę podatkową i ustawiło podatek 23% - możesz dokonać edycji lub dodać kolejne strefy podatkowe, krajów, które zamieszkują twoi klienci. W ustawieniach znajdziesz zakładkę Podatki, gdzie możesz także zaznaczyć zwolnienie podatkowe a także nadpisać podatki dla wybranych produktów, kolekcji lub grup klientów.

Po tym, jak uporałeś się z ustawieniem podstawowych informacji, przechodzimy do organizacji frontu sklepu. Zdecydujmy się na szablon i dodajmy logo, zdjęcia promocyjne i teksty, zachęcające do zakupu.

3. Wybierz szablon twojego sklepu

Zacznij od wybrania szablonu. Szablon możesz spersonalizować tak, aby pasował do twojej marki. Jeżeli masz już rozwiniętą markę i wolisz zainwestować w niepowtarzalny szablon dla twojego sklepu, poproś agencję taką, jak nasza o pomoc. Dla marki, która stawia swoje pierwsze kroki w e-commerce, taka inwestycja może okazać się zbędna, bo Shopify oferuje wiele skórek graficznych sklepu i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Szablon możesz zmienić w dowolnym momencie. Masz do wyboru darmowe szablony (idealne na początek) lub płatne (160-180 dolarów). Nie ważne, na który szablon się zdecydujesz, masz gwarancję, że projektanci Shopify zaprojektowali go zgodnie z zasadami tworzenia sklepów e-commerce i przetestowali jego działanie.

Czym kierować się przy wyborze szablonu?

Shopify dzieli szablony ze względu na branże, styl przedstawiania produktów czy wielkość inwentarza. Kiedy będziesz wybierał swój szablon, zastanów się, jak chcesz zaprezentować swoje produkty. Wyobraź sobie, czy zdjęcia, które masz przy sobie, będą się dobrze prezentowały na wybranym szablonie. Wszystkie dostępne szablony znajdziesz na podstronie z szablonami i to stąd najlepiej wybrać swój szablon. Zanim zdecydujesz się na konkretny szablon, możesz sprawdzić, jak prezentuje się na podglądzie. Wszystkie szablony Shopify są responsywne - umożliwiają dokonanie zakupu również na telefonach i tabletach. W podglądzie zobaczysz, jak szablon dostosowuje się do telefonów komórkowych.

Customizacja szablonu jest prosta. Możesz dodać, zmienić kolejność lub ukryć elementy na każdej ze swoich podstron. Każdą zmianę możesz cofnąć. Jednak najlepiej zrobisz, duplikując szablon, zanim zaczniesz wprowadzać zmiany - wtedy łatwiej ci będzie powrócić do poprzedniej wersji, jeżeli poczujesz, że nowa nie spełnia twoich oczekiwań.

zdjęcie pokazujące jak edytować szablon shopify
Wejdź w Online Store > Themes i skopiuj szablon przed dokonaniem zmian


Jeśli chodzi o tłumaczenie sklepu, kliknij “Edit languages” przy customizacji szablonu. System sugeruje ci treść nagłówków i komunikatów, które możesz dostosować.

Tu zmienisz język slepu z angielskiego na polski

Co potrzebujesz do edycji szablonu?

 • logo i favicon w dobrej rozdzielczości (jeżeli nie masz logo sklepu, możesz skorzystać z kreatora logo Shopify - Hatchful)
 • wybrany schemat kolorystyczny (jeżeli nie wiesz, jakie kolory wyglądają razem dobrze, skorzystaj z gotowca na Color Hunt lub dobierz za pomocą Adobe Color)
 • dobrej jakości zdjęcia promocyjne oferty na front sklepu (maks. do 2048 x 2048 pikseli)
 • adresy twoich oficjalnych profili na mediach społecznościowych

Shopify pozwala na zmianę szablonu nawet wtedy kiedy już masz działający sklep. Wystarczy, że aktywujesz nowy szablon. Nie musisz ponownie wklejać treści, wprowadzać opisów i wgrywać zdjęć. Wszystko pozostanie na swoim miejscu. A przy dużym ruchu, możesz przeprowadzić A/B testy szablonów i sprawdzić, który zadziała lepiej. Ale abyśmy mieli szansę na sprowadzenie dużego ruchu, ustalmy podstawy SEO strony.

Ustawmy metadane dla strony głównej i podstron

Ostatnim krokiem konfiguracji naszego szablonu jest wprowadzenie metadanych strony. Metadane to te informacje, które użytkownik widzi, gdy szuka twojej strony w wyszukiwarce. Podstawowe metadane to tytuł i metaopis. Tytuł nie powinien być dłuższy niż 70 znaków a opis powinien mieć ok. 140 znaków i opisywać to, co użytkownik znajdzie na stronie i zachęcać do odwiedzenia sklepu. Tytuł i metadane dla strony głównej możesz ustalić w Menu z lewej strony (zobacz screen). Jak widzisz w tym samym miejscu możesz dodać obrazek i opis, który będzie dostępny, jeśli ktoś wyśle link do twojej strony np. na Messengerze lub Twitterze.


W Online Store > Preferences zmienisz metadane strony


Musisz pamiętać, aby dodać metadane do poszczególnych produktów w trakcie edycji każdego z nich (zobacz screen).


Metadane produktu możesz ustawić w trakcie dodawania go do sklepu


Zanim zabierzemy się za dodawanie produktów w naszym nowo otwartym sklepie na Shopify, przejdźmy do ustawień i zajmijmy się płatnościami, kwestiami prawnymi i dowozem produktów.

4. Zajmij się kwestiami prawnymi

Nie ważne, czy twój sklep właśnie przechodzi transformację cyfrową i przenosisz go do sieci, czy Internet jest punktem startowym dla twojego sklepu, przed swoją pierwszą sprzedażą musisz zająć się kwestiami prawnymi. To może brzmieć dla ciebie dość przytłaczająco, ale nie martw się - dbałość o bezpieczeństwo i dopełnienie obowiązku informacji z pewnością zwiększy twoją autentyczność i pomoże ci zyskać zaufanie konsumentów.

Jako sprzedawca masz obowiązek poinformować swoich klientów o formie prawnej sklepu, zamieścić jego nazwę, adres siedziby, dane rejestrowe działalności gospodarczej (regon, nazwa organu rejestrowego) oraz udzielić informacji na temat wysokości kosztów i przewidywanym terminie dostawy, a także zamieścić zasady zwrotów i reklamacji zakupionych produktów.

Duży odsetek e-sklepów dodaje te informacje do stopki strony i/lub w regulaminie. Jeżeli zamierzasz zainstalować piksel śledządzy użytkownika np. do analizy danych z Google Analytics, informacja o takich działaniach również musi znaleźć się na stronie w formie polityki cookies lub polityki prywatności, w której skład wchodzą również kwestie związane z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Wszelkie wskazówki dotyczące tego, co powinno znaleźć się na stronie sklepu, znajdziesz na portalu Ministerstwa Rozwoju: Obowiązki informacyjne sprzedawcy internetowego.

Jak zawrzeć kwestie prawne w sklepie na Shopify?

Jeżeli używasz sklepu w języku angielskim, możesz wygenerować dokumenty w języku angielskim po paru kliknięciach. Niestety nie ma automatycznego generatora, który podałby szablon regulaminu po polsku. Na szczęście w Internecie jest mnóstwo darmowych generatorów regulaminów. Możesz również podejrzeć, jak wygląda regulamin w innych sklepach. Pamiętaj, żeby skonsultować swój regulamin z prawnikiem.

Jak dodać regulamin do sklepu? W panelu administracyjnym wejdź w ustawienia i poszukaj zakładki Prawne (‘Legal’). W tym miejscu możesz wkleić swój regulamin. Po tym jak zapiszesz wprowadzone zmiany, link do regulaminu automatycznie pojawi się w stopce checkoutu. Możesz też utworzyć linki do regulaminów i dodać je w nawigacji sklepu, tak aby kupujący mogli łatwo na nie trafić.

5. Ustaw system płatności i wysyłki

Czas na wybranie systemu płatności i dostawców wysyłki. Shopify dopiero wchodzi na polski rynek, dlatego oferta systemu płatności i dostaw nie jest aż tak rozwinięta, jak w przypadku zagranicznych sklepów. Nie mniej jednak nie jest rzeczą niemożliwą ani trudną do zrobienia. Płatności i wysyłkę ustawisz w ustawieniach panelu administratora, które znajdują się w lewym dolnym rogu - w tym samym miejscu, gdzie ustawialiśmy kwestie prawne naszego sklepu na Shopify.

Jak ustawić polskie metody płatności na Shopify?

Zacznijmy od ustawienia systemów płatności. Jako opcję domyślną masz ustawiony PayPal Express Checkout. To dobra opcja na początek, ale zanim będziesz mógł odebrać pieniądze za zamówienie złożone w e-sklepie, musisz dokończyć rejestrację (zobacz instrukcję na stronie PayPal). PayPal pobiera opłatę za każdą transakcję, chyba że założysz Shopify Payments.

Wybierzmy system płatności w naszym sklepie online

PayPal to bezpieczna opcja, zarówno dla ciebie jak i konsumentów, ale warto dodać operatora płatności, z którymi twoi klienci już się zetknęli. Jeżeli chcesz poznać wszystkie opcje, które masz do dyspozycji, jeżeli prowadzisz transakcję z polskimi klientami, przeczytaj nasz artykuł Polskie płatności Shopify. W gruncie rzeczy masz do dyspozycji Polskie ePłatności Online (najprostsza z opcji) oraz Przelewy 24 (do tego potrzebujesz konta na agregatorze płatności Mollie lub Stripe - o wszystkim mówimy w artykule z linku wyżej). Po konfiguracji wybranego systemu płatności pamiętaj, aby go przetestować i zobaczyć, czy wszystko działa, jak należy jeszcze zanim pierwszy klient będzie chciał dokonać zakupu.

Pamiętaj: konfigurując polskie płatności, przewiń stronę do ‘Alternative payment providers’ i kliknij przycisk ‘Choose alternative payments’. Pokazujemy, jak ustawić Polskie ePłatności Online i Przelewy 24 w artykule o płatnościach.

A co z wysyłką i dostawą?

Aplikacje do przesyłki, które możesz znaleźć w sklepie Shopify, nie są używane na polskim rynku, ale jest sposób na to, jak połączyć Shopify z przewoźnikami, którzy operują na naszym rynku, tj. DHL, DPD, UPS, TNT, GLS, FedEx oraz InPost. Poświęciliśmy cały artykuł na to, jak to zrobić Shopify a polscy kurierzy. Konfigurując sklepy dla naszych klientów, korzystamy z aplikacji stworzonej przez nas. Chętnie się nią podzielimy. Jest jeszcze jedna opcja - Baselinker, którą również opisujemy w artykule.

Gdzie ustawić przesyłkę? Wejdź w ustawienia w panelu administratora, które znajdują się w lewym dolnym rogu strony. Następnie wybierz Dostawę (‘Shipping’). W pierwszej kolejności możesz ustawić dodatkową opłatę za dostawę w kraju, za granicą (lub w wybranym kraju/kontynencie) oraz indywidualną stawkę za dostarczenie konkretnego produktu. Możesz aktywować usługę, która ci w tym pomoże Carrier Calculated Shipping (koszt 20 dolarów miesięcznie).

Shopify pozwala ci ustawić wagę produktu, standardowe wymiary przesyłek (wszystko w celu obliczenia stawki za dowóz) i daje ci możliwość ustawienia szablonu dokumentu dostawy, który powinien znaleźć się wraz z zamówieniem

Ustaw rozmiar i wagę przesyłki

Odbiór zamówień w sklepie stacjonarnym

Możesz umożliwić klientom odbiór osobisty. To atrakcyjna opcja, dla tych konsumentów, którzy mieszkają w twojej okolicy, ponieważ jest darmowa. Pamiętaj, że przy odbiorze zamówienia, musisz zalogować się do Shopify i oznaczyć zamówienie jako odebrane. Shopify opublikowało poradnik na ten temat Odbiór w sklepie dla zamówień online.

Sprzedaż produktów cyfrowych i usług

A co mamy zrobić, gdy sprzedajemy PDFy, kursy lub szkolenia online lub usługi? Jak zapanować nad dostawą? Należy wyłączyć wysyłkę tego produktu przez odznaczenie opcji ‘To jest produkt fizyczny’ w zakładce Produkty w Menu głównym, tak jak na zdjęciu poniżej.

Odznacz to pole, jeżeli sprzedajesz produkty cyfrowe i usługi

6. Zaplanuj checkout

Skonfigurowaliśmy płatności i dostawę, zajmijmy się procesem składania zamówień, czyli checkoutem. O czym powinieneś pamiętać, planując checkout? Jak tylko wejdziesz w ustawienia panelu Shopify > Checkout - pojawią ci się opcje, o które musisz zadbać w pierwszej kolejności.

 • Czy konsument musi zarejestrować się przed złożeniem zamówień? - Masz wybór. Możesz (1) wymagać rejestracji przed dokonaniem zakupu, (2) pozwolić klientowi podjąć decyzję, czy chce założyć konto lub (3) uznać, że zakładanie kont jest całkowicie zbędne. Obowiązkowa rejestracja może zniechęcić część odwiedzających do dokonania zakupu. Natomiast brak rejestracji może utrudnić budowanie trwałej relacji z klientami. Wiele poradników sugeruje, że rejestracja powinna być opcjonalna. Pamiętaj, żeby uzyskać zgodę na przetwarzanie danych osobowych i poinformować klientów, w jaki sposób przetwarzasz ich dane w polityce prywatności.
 • Jakich danych kontaktowych potrzebujesz, aby klienci mogli dokonać zakupu? Czy sam adres e-mail wystarczy? A może twoi klienci mogą wybrać pomiędzy numerem telefonu komórkowego a adresem e-mail? Możesz także pozwolić klientom na dodanie numeru telefonu/adresu e-mail, aby uzyskać informację na temat dostarczenia wysyłki.
 • Jakie informacje są obowiązkowe w formularzu? Formularze to newralgiczna rzecz przy składaniu zamówień i z pewnością napiszemy o tym osobny artykuł. Zdecyduj, jakie informacje są kluczowe do dostarczenia zamówienia.
 • Czy adres dostawy jest identyczny z adresem korespondencyjnym? Shopify automatycznie kopiuje adres podany w formularzu, jako adres korespondencyjny, dając twoim klientom prawo do edycji. Jak chcesz, możesz odznaczyć tę opcję, wymagając od klientów wpisania adresu korespondencyjnego - miej na uwadze, że to wydłuży czas składania zamówienia.
 • Czy wymagasz potwierdzenia złożenia zamówienia? E-mail potwierdzający złożenie zamówienia przez klienta to jedna z podstawowych praktyk e-commerce. A czy powinieneś poprosić klienta o potwierdzenie złożenia zamówienia?
 • Czy proponujesz zapis na newsletter przy checkoucie? Newsletter jest świetnym sposobem na utrzymanie kontaktu z klientem, jednak nie możesz wysyłać wiadomości marketingowy na adres klienta, dopóki nie wyrazi na to zgody (zgodnie z prawem UE, okienko nie może być oznaczone z automatu). W dodatku musisz pamiętać o RODO, nie zbierać za dużo informacji o kliencie i dać mu możliwość rezygnacji z subskrypcji oraz edycji swoich danych w każdej wiadomości e-mail.

Czy to wszystko, o czym musisz pamiętać? Zdecydowanie nie. To tylko podstawa. W tym artykule na Medium dowiesz się, co jeszcze możesz zrobić, aby urozmaicić checkout sklepu.

7. Dodaj produkty i stwórz kolekcje

Już prawie jesteśmy na finiszu. Brakuje nam tylko produktów. Wejdź do Produktów w menu po lewej stronie. Zobaczysz, jak rozwija się lista z zakładkami: Produkty, Inwentarz, Zamówienia, Przesyłki, Kolekcje i Karty podarunkowe.

Masz dwie opcje. Możesz dodawać produkt po produkcie lub zaimportować wszystkie produkty za jednym razem z pliku w formacie .csv. Taki plik przygotujesz w Excelu lub Arkuszu Kalkulacyjnym Google, zapisując go w rozszerzeniu .csv (zobacz screen). Shopify przygotowało szablon takiego pliku, abyś nie miał z tym problemu. Jak na razie szablon jest dostępny tylko w języku angielskim, ale nie powinieś mieć z nim problemu.

Co zrobić, aby zapisać arkusz kalkulacyjny, jako plik CSV?


Dodając produkty, miej pod ręką:

 • Tytuł i opis wzbogacony o słowa kluczowe - nie idź na łatwiznę i nie wklejaj opisów, które dostałeś od producenta - wymyśl własne. Dobry opis zawiera wszelkie potrzebne informacje, najlepiej, gdy połączysz cechy fizyczne lub parametry techniczne produktu z wartością dla klienta np. Lunchbox został wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki temu jest bardziej higieniczny od innych - to tylko przykład, niekoniecznie prawdziwy.
 • Multimedia - jakość zdjęć/filmików jest wizytówką twojego sklepu i wpływa na sprzedaż. Dodając zdjęcia, dopilnuj, aby wszystkie były podobnej jakości i wielkości. Możesz dodawać filmiki z YouTube do swoich produktów. Dodaj do każdego zdjęcia tekst alternatywny, aby lepiej pozycjonowało się w wyszukiwarkach.
 • Typ produktu - sprzedając ubrania, możesz podzielić je na spodnie a np. aparaty na cyfrowe i analogowe - taki podział przemyśl jeszcze przed dodaniem pierwszego produktu. 
 • Producent - jakiej marki jest produkt, który masz na sprzedaż? Ta informacja jest istotna, ponieważ konsumenci mogą szukać produktu konkretnej marki.
 • Tagi - tagi pomogą skategoryzować i wyszukać dany produkt; sprzedając świecę możesz użyć tagów wskazujących na materiał (np. świeca sojowa), nastrój (np. świeca relaksacyjna) lub składniki. Przemyśl, jakie tagi chciałbyś mieć w sklepie, jeszcze przed dodaniem produktu. Sprawdź, co ludzie wpisują w Google, żeby znaleźć twój produkt lub zerknij, jak rozwiązała je konkurencja. Pamiętaj, że tłumacząc sklep na inny język, niestety tagi w Shopify zostają te same.

W tym miejscu ustalisz cenę, ilość w magazynie, wagę i warianty produktu np. kolory lub rozmiary. To pozwoli ci lepiej zarządzać asortymentem sklepu i kontrolować magazyn.

Kolekcje Shopify

Nawet jeśli asortyment twojego sklepu jest niewielki, przemyśl jak chciałbyś pogrupować swoje produkty, tworząc kolekcje. Kolekcje to też zakładki w twoim sklepie.

Kolekcje mogą obejmować podział na część domu (np. kuchnia, salon, sypialnia), płeć (np. ubrania dla kobiet, ubrania dla mężczyzn), stopień zaawansowania kursu (poziom początkujący itp.) - to wszystko zależy od twojego asortymentu. Możesz dodać tytuł, opis i zdjęcie reprezentujące całą kolekcję i wybrać, jak chcesz sortować produkty np. alfabetycznie.

Kolekcje przydatne są także w innych sytuacjach, na przykład wtedy, kiedy tworzysz wyprzedaż. Twoi klienci będą mogli wejść i zobaczyć wszystkie przecenione produkty. Możesz również pokazać swoje najczęściej kupowane produkty jako osobną kolekcję.

Automatyczne i manualne kolekcje

Kolekcje mogą być tworzone automatycznie lub manualnie. Jeżeli wybierzesz tę drugą opcję, czyli kolekcje manualne, to oznacza, że sam będziesz odpowiedzialny za dodawanie produktów do kolekcji jeden po drugim. Korzystając z pierwszej opcji, pozwalasz aplikacji na tworzenie kolekcji dla ciebie, biorąc pod uwagę warunki, które ustalisz wcześniej, dzieląc produkty ze względu na typ, wagę i inne aspekty.

Możesz tworzyć osobne kolekcje dla każdego z kanałów sprzedaży, inne dla sklepu a inne dla sprzedaży na Instagramie.

8. Skonfiguruj domenę

Gotowy do startu? Jedyne, co nam zostało, aby uruchomić nasz sklep to ustawienie naszej domeny. Każdy użytkownik Shopify dostaje za darmo domenę z końcówką www.nazwa-sklepu.myshopify.com. Możesz korzystać z bezpłatnej domeny Shopify, ale najlepiej zrobisz, kiedy kupisz własną domenę. Dzięki temu wzbudzisz więcej zaufania u kupujących i łatwiej będzie zapamiętać adres www twojego sklepu.

Pamiętaj o konfiguracji nowej domeny tj. edycji ustawień DNS. Wszelkie wskazówki, jak to zrobić, znajdują się w Centrum Pomocy Shopify’a: Podłączanie domeny. Niezależnie czy dodasz własną domenę do Shopify, czy korzystasz z darmowej, nie musisz kupować certyfikatu SSL, który jest oznaką bezpiecznej domeny - Shopify automatycznie tworzy taki certyfikat.

Korzystając z własnej domeny, masz możliwość skonfigurować adres e-mail na swojej domenie i wysyłać wiadomości e-maili z adresu, który zawiera nazwę twojej domeny np. sklep@twojadomena.pl. Nie tylko wygląda to bardziej profesjonalnie, ale pozwala ci na większą kontrolę dostarczalności, a także na spójny i profesjonalny adres e-mail dla powiadomień systemowych, czy też e-maili marketingowych i sprzedażowych. Co więcej, zakładając e-mail na własnej domenie, możesz ustawić BIMI - rekord tekstowy, dzięki któremu logo twojego sklepu ukaże się obok twojej wiadomości na skrzynce e-mail odbiorcy. Zyskasz na autentyczności, wzmocnisz rozpoznawalność marki i zwiększysz bezpieczeństwo.

Konfiguracja domeny to ostatni krok w naszym przewodniku. Teraz jesteś gotowy na pierwszą sprzedaż w swoim sklepie. Gratulacje. Jeżeli masz rozwijające się profile na kanałach społecznościowych, przygotuj Shopify w taki sposób, abyś mógł sprzedawać swoje produkty bezpośrednio na tych platformach (np. Facebook lub Instagram) w połączeniu ze sklepem na Shopify.

A jeśli chcesz zbierać dane o klientach w Google Analytics (Shopify ma własne raporty, ale możesz być zainteresowany konfiguracją celów w Google Analytics) lub reklamować się w Google, Facebooku czy Instagramie, pamiętaj o wklejeniu odpowiednich kodów i pikseli wchodząc w Online Store > Preferences.

Pamiętaj: Do tej pory twój sklep był zabezpieczony hasłem, aby odwiedzający nie mogli zobaczyć go przed publikacją. Przed wydaniem sklepu live, usuń zabezpieczenie hasłem i wybierz plan, na który chcesz przejść po upłynięciu okresu testowego, aby rozpocząć sprzedaż. W przeciwnym razie, odwiedzający sklep będą musieli wpisać hasło przed wejściem do twojego sklepu. Więcej tutaj: Zabezpieczenie sklepu online hasłem.

Czy twój biznes odnajdzie się na Shopify?

Shopify to bardzo rozwinięta platforma e-commerce, która cieszy się największym uznaniem branży modowej, beauty i lifestyle, ale możesz również sprzedawać za jej pośrednictwem produkty cyfrowe, takie jak PDFy, kursy i video. Samo założenie i konfiguracja sklepu nie oznacza sukcesu z automatu. Sklep internetowy wymaga ciągłej uwagi, optymalizacji oferty i ścieżki zakupowej a przede wszystkim walki o uwagę internautów. W poprzednim artykule przedstawiliśmy ci sposoby na zdobycie klientów. Serdecznie cię do niego zapraszamy, a jeżeli masz jakiś problem z ustawieniem lub optymalizacją sklepu na Shopify, napisz do nas


Może zainteresuje Cię również:

April 28, 2020

Sklep internetowy w 1 dzień: Podwójne Case Study

Sytuacja wywołana pandemią sprawiła, że wiele firm doświadczyło konieczności posiadania kanału sprzedaży online. Po początkowej fazie szoku, niedowierzania, często również rozpaczy i załamania, przedsiębiorcy zaczęli brać sprawy w swoje ręce i poszukali nowych punktów sprzedaży, takich jak sklep internetowy, który wcale nie wymaga wiedzy technicznej.

Czytaj dalej