June 29, 2020
Shopify development

Migracja do Shopify

Być może przenosisz sklep do Shopify, ponieważ twoje obecne rozwiązanie już ci nie pasuje wielkościowo lub potrzebujesz bardziej zwinnego, łatwego w utrzymaniu systemu. W tym artykule podzielimy się z tobą naszymi wskazówkami, które zdobyliśmy, pomagając wielu sklepom przejść do Shopify.

Migracja może wydawać się przytłaczająca. Ilość danych do przeniesienia jest ogromna i obejmuje informacje o klientach, czy katalog produktów. A co jeśli stracisz przy tym ruch na stronie lub pomylisz zamówienia? To stresujące. Jednak możesz złagodzić stres, jeżeli dobrze się przygotujesz do takiej migracji. Pokażemy ci, jak się za to zabrać.

Dowiesz się

 • czego możesz się spodziewać, wybierając Shopify
 • jak zaplanować migrację do Shopify
 • jakie narzędzia mogą usprawnić twoją pracę
 • w jaki sposób dokonać migracji do Shopify

Zanim przejdziemy do konkretów, chcielibyśmy poruszyć kilka kwestii do tych z was, którzy nie mieli jeszcze styczności z Shopify. Zobaczmy, czego możesz się spodziewać po Shopify i dlaczego firmy przenoszą się na Shopify z takich systemów, jak Magento, WooCommerce, BigCommerce lub innych rozwiązań.

Dlaczego warto przenieść sklep do Shopify?

Zakupy przez Internet stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu mamy szeroki wybór platform e-commerce, więc warto je przetestować. Może się okazać, że znajdziemy rozwiązanie, które będzie dla nas atrakcyjniejsze pod względem kosztów utrzymania, szybkości działania, czy sprawności obsługi. Shopify to jedno z oprogramowań e-commerce w modelu SaaS, które od początku obiecywało niski próg wejścia dla każdego, kto chciał otworzyć własny sklep internetowy bez wiedzy technicznej i konieczności utrzymania technicznego sklepu. Hosting, bezpieczeństwo i opieka nad działaniem sklepu leży po stronie Shopify. Z roku na rok Shopify zdobywa coraz to więcej fanów, a sama platforma przygotowała najwyższy plan Shopify Plus, które spełnia wymagania dużych koncernów np. Nike.

Oprócz oferowania pomocy w utrzymaniu sklepu, zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności z HIPAA i ADA i innymi standardami, Shopify pozwala na dużą elastyczność, jak na przykład rozwijanie headless e-commerce, gdzie frontend zostaje odłączony od silnika sklepowego. To daje nam dużą wolność w dostosowaniu wyglądu sklepu, a utrzymanie go należy do Shopify. Innymi słowy, Shopify bardzo rozwinęło się w ostatnim czasie. Na rynku istnieją setki aplikacji, które ułatwią nam zarządzanie sklepem, a samo Shopify pracuje nad nowymi usprawnieniami, dbając o potrzeby swoich klientów. Ale to nie jedyne plusy migracji do Shopify. Zobaczmy, co możemy zyskać.

Plusy migracji do Shopify

Jest kilka powodów, dla których warto dokonać migracji na Shopify.

 • otworzysz sklep bez znajomości Shopify
 • nie potrzebujesz pomocy programisty, aby dodać lub usunąć produkty
 • nieograniczona liczba produktów
 • nie trzeba płacić za upgrade strony
 • łatwy i bezpieczny proces zakupowy
 • hosting w pakiecie
 • możesz zalogować się do panelu admina gdziekolwiek jesteś
 • sklep nie padnie przy dużej liczbie odwiedzających
 • darmowy certyfikat SSL i certyfikaty bezpieczeństwa koszyka
 • open API do budowania aplikacji lub skorzystania z tych dostępnych
 • responsywne szablony zbudowane z myślą o urządzeniach mobilnych
 • wsparcie od innych użytkowników, agencji Shopify i supportu

To niektóre z rzeczy, które możesz się spodziewać po otwarciu sklepu na Shopify. Platforma nieustannie się rozwija i zdobyła zaufanie wielu dużych marek np. Pepsi czy Unilever. To atrakcyjne rozwiązanie dla marek, które mają dobrze zdefiniowany katalog produktów np. branży fashion, lifestyle lub beauty. Nie mniej jednak po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji, możemy sprzedawać też spersonalizowane produkty. A jak przenieść swój sklep internetowy do Shopify? Zobaczmy.

Migracja na Shopify - zacznij od przygotowań

Migracja na Shopify nie powinna zająć ci dużo czasu, jeżeli odpowiednio do niej podejdziesz. Jednym słowem - musisz się przygotować. Jak powinny wyglądać takie przygotowania?

Na początek pomyśl, czego chcesz się pozbyć, co chcesz zachować lub ulepszyć w porównaniu do swojego poprzedniego rozwiązania. Dzięki temu będziesz w stanie określić czas i budżet  przedsięwzięcia. Możesz zacząć od oceny architektury strony.

Zbadaj architekturę strony

Czy wiesz, które podstrony dostarczają ci najwięcej klientów? A jak ludzie korzystają z nawigacji? Migracja strony do nowej platformy to idealny czas, aby zbadać te kwestie. Koniec końców, chcesz wiedzieć, co może pójść nie tak i odkryć, w jaki sposób zmiany mogą wpłynąć na twój biznes. Może okazać się, że usunięcie bloga wpłynie negatywnie na liczbę klientów, ponieważ jeden z artykułów był dochodowym źródłem ruchu na twojej stronie. Zadbaj, aby to sprawdzić. Skompletuj listę z całą architekturą strony. Zadbaj o to, aby nie pominąć żadnego elementu. Zaloguj się do Google Analytics i pobierz dane (np. z ostatniego roku) zanim rozpoczniesz migrację strony na Shopify. Oznacz najwazniejsze podstrony. Potem możesz porównać wyniki dla starej strony z nową.

Stwórz listę wszystkich linków

Lista wszystkich URLów pomoże ci stworzyć mapę przekierowań ze starej strony na nową. Zmiana platformy może sprawić, że struktura linków się zmieni. Shopify dzieli produkty na kolekcje, przez co link ma jedną z dwóch struktur:

 • domena/produkty/nazwaproduktu
 • domena/kolekcje/nazwakolekcji/produkty/nazwaproduktu

Zwróć na to uwagę, tworząc mapę linków dla nowej strony. Jeżeli przenosisz stronę na Shopify Plus, możesz użyć Transportera - aplikacji dedykowanej do migrowania na Shopify Plus. Ta aplikacja zajmie się też twoimi przekierowaniami. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na niedziałające linki na twojej stronie, czy też duplikaty - możesz je naprawić podczas migracji strony.

Co zamierzasz zrobić z wyglądem sklepu?

Jeśli chodzi o wygląd twojego sklepu, masz trzy opcje. Możesz skopiować wygląd 1:1, ale będzie to kosztowało dużo wysiłku. Shopify ma swój własny język, służący do programowania frontendu - Liquid. Kopiowanie wyglądu oznacza tłumaczenie kodu na Liquid - to prawie, jak budowa strony od zera. To nie jedyna opcja. Istnieją jeszcze dwie. Możesz przerobić jeden z dostępnych szablonów, który jest dostępny w ofercie Shopify albo zbudować szablon od zera a agencja pomoże ci go wdrożyć. Jeśli chodzi o opcję nr 3, to przygotuj się na badania użyteczności strony, które musisz wykonać, aby dowiedzieć się, czy klienci mogą sprawnie poruszać się po sklepie. Wybierając jeden z szablonów Shopify, ograniczysz możliwości customizacji szablonu. Jednak ta opcja jest bardzo wygodna i pozwala na najszybszy start w Shopify.

Spisz wtyczki i aplikacje, z których korzystasz

Większość ze sklepów e-commerce używa integracji lub własnych rozwiązań w codziennej pracy. Pamiętaj, aby zrobić listę z wszystkimi aplikacjami, które są ci potrzebne w prowadzeniu sklepu. Oceń ich działanie. Jakich funkcjonalności są ci niezbędne? To niezwykle ważne, aby to wszystko zanotować. Wtedy zorientujesz się, czego naprawdę ci potrzeba. Sprawdź, czy możesz podłączyć te aplikacje do Shopify, czy też potrzebujesz znaleźć alternatywne rozwiązanie. Mając listę potrzebnych technologii, przejdźmy dalej.

Przygotuj treści pod migrację

Treści na stronie mają wpływ na pozycjonowanie twojej marki. Stwórz dokument z opisami produktu, metadanymi, artykułami blogowymi, treścią strony głównej, ‘O nas’ lub innych podstron. Sprawdź, czy te strony zawierają ważne słowa kluczowe, które sprawiają, że twoja strona wyświetla się wysoko w wyszukiwarkach. Jeśli tak jest, zachowaj szczególną uwagę, przenosząc te strony do nowego serwisu. Zdjęcia i ilustrację także stanowią treści na stronie. Zapisz je, zachowując tagi i nazwy plików. Nie zapomnij o regulaminie, polityce zwrotu, polityce prywatności i innych dokumentach tego typu.

Jeżeli przenosisz treści z Wordpressa do Shopify, użyj wtyczki Excelify, która automatycznie przeniesie twoje treści. Ta aplikacja przydaje się także, jeżeli przenosisz się z Magento do Shopify.  Treści na stronie to tylko jedna strona medalu. Informację o zamówieniach i klientach to także treści. Oprócz Excelify, możesz użyć Cart2Cart, LitExtension lub Shopify Import (wtyczka stworzona przez Shopify), które pomogą ci w migracji produktów, zamówień i danych o klientach do Shopify. A jeśli przenosisz swój sklep do Shopify Plus, Transformer poradzi sobie z całą migracją.

Migracja do Shopify - jak się za nią zabrać?

Poprzednie sekcja miała na celu pomóc ci zaplanować zakres migracji. Sprawdziliśmy architekturę informacji na stronie, zdecydowaliśmy, jak powinna wyglądać, wybraliśmy odpowiednie aplikacje, zebraliśmy też treści. Jesteśmy gotowi do migracji sklepu na Shopify. Jak się zabrać za przeniesienie sklepu?

1. Stwórz backup sklepu

Warto zabezpieczyć się i trzymać backup dotychczasowego sklepu, przynajmniej przez pierwsze dwa miesiące od uruchomienia sklepu. Kto wie? Może o czymś zapomnisz i trzeba będzie wrócić? Poproś dostawcę hostingu o backup i sprawdź, czy to aktualna wersja sklepu.

2. Skonfiguruj ustawienia Shopify

Jeżeli nie masz konta w Shopify, możesz zarejestrować się, korzystając z tego linka. Masz 14 dni na testowanie platformu, po czym Shopify poprosi cię o dokonanie wyboru planu. Shopify Plus sprzedawane jest oddzielnie, aby je przetestować, umów się na demo. A gdy masz już konto to zaraz po zalogowaniu, ustaw płatności, dostawę i podatki. Twój sklep na ten moment nie jest wydany, aby go wypuścić, musisz usunąć blokadę hasłem.

3. Zadbaj o szablon sklepu Shopify

Nadszedł czas na dostosowanie wyglądu swojego sklepu. Wgraj szablon, sprawdź, czy nawigacja sklepu jest kompletna. Nie zapomnij o stworzeniu strony błędu 404, który będzie się wyświetlał po wpisaniu adresu, który już nie istnieje na twojej stronie.

4. Przenieś treści

Dokonaj migracji treści. Możesz zacząć od dokumentacji np. polityki prywatności, zwrotów czy regulaminu. Shopify generuje szablony tych dokumentów (niestety na razie w jęz. angielskim), ale zawsze możesz wkleić własne. Następnie wgraj treści na stronę główną i pozostałe podstrony twojego sklepu. Skopiuj artykuły blogowe i materiały do pobrania, jeżeli masz takie w ofercie. Pamiętaj o metadanych. A jeśli struktura linkowania ulega zmianie, pamiętaj o wprowadzeniu przekierowań. 

Po migracji treści czas na przeniesienie produktów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz zrobić to automatycznie, korzystając z gotowych rozwiązań (niestety płatnych), tj. Excelify, Cart2Cart i LitExtension. A jeśli korzystasz z Shopify Plus, Transporter to darmowe rozwiązanie do automatyzacji migracji. Sprawdź, czy dane są poprawne. Jeśli potrzebujesz pomocy, odezwij się do nas. Pomożemy ci z migracją danych i pozostałą pracą związaną z przeniesieniem danych do Shopify.

5. Zainstaluj aplikacje i wtyczki

Podłącz aplikacje, skonfiguruj inne integracje, które pomogą ci w zarządzaniu sklepem e-commerce. To mogą być narzędzi do automatyzacji marketingu, sprzedaży lub pracy sklepu.

6. Dodaj klientów i historię zamówień

Zaimportuj klientów i zamówienia. Jeżeli masz aktywne kody rabatowe, to też możesz je zaimportować. Przy bardziej złożonych kodach, będzie to wymagało trochę manualnej pracy przy odtworzeniu. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do agencji Shopify. Do migracji użyj aplikacji, Shopify API lub pliku CSV. Jeśli chodzi o migrację zamówień - to zależy od ciebie, czy postanowisz je przenieść do Shopify. Warto to zrobić, bo wtedy będziesz wiedział, czy nowe zamówienie zostało złożone przez nowego klienta, czy powracającego.

7. Skonfiguruj domenę, kody trackujące i e-mail

Aby śledzić zachowanie użytkowników na stronie, zainstaluj kod trackujący Google Analytics. Następnie skonfiguruj domenę. Dodaj Shopify do ustawień DNS twojej domeny, aby Shopify bez problemu mogło wysyłać automatyczne powiadomienia mailowe do klientów.

8. Złóż zamówienie testowe

Przetestuj swoją nową stronę e-commerce. Złóż zamówienie testowe, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie, wliczając w to, pracę automatyczną. Jeśli wszystko działa poprawnie, twój sklep internetowy na Shopify jest gotowy na rozpoczęcie sprzedaży.

Monitoruj swój sklep na Shopify po publikacji

Jedyne, co ci zostało do zrobienia, to sprawdzenie szybkości strony i wgranie mapy strony XML do Google Search Console, aby Google na nowo zaindeksowało zawartość strony. Co jakiś czas sprawdzaj dane Google Analytics odnośnie ruchu na stronie i ścieżki użytkownika. Jeżeli nie widzisz nagłego spadku ruchu, to wszystko powinno być w porządku. Jeżeli potrzebujesz pomocy z migracją strony, skontaktuj się z naszą agencją Shopify. Pomogliśmy wielu klientom w migracji sklepu do Shopify. Jesteśmy w stanie ci doradzić i pomóc.

Może zainteresuje Cię również:

April 28, 2020

Sklep internetowy w 1 dzień: Podwójne Case Study

Sytuacja wywołana pandemią sprawiła, że wiele firm doświadczyło konieczności posiadania kanału sprzedaży online. Po początkowej fazie szoku, niedowierzania, często również rozpaczy i załamania, przedsiębiorcy zaczęli brać sprawy w swoje ręce i poszukali nowych punktów sprzedaży, takich jak sklep internetowy, który wcale nie wymaga wiedzy technicznej.

Czytaj dalej